Lívia sa mýli, tentokrát o pozdrave Na stráž

Autor: Ondrej Šinko | 15.8.2019 o 8:02 | (upravené 15.8.2019 o 11:43) Karma článku: 9,55 | Prečítané:  3809x

Kulturblog je stránka, ktorá preberá konzervatívne myšlienky zo západného prostredia. Nemajú radi nenávisť k heterosexuálnym bielym mužom, LGBT agendu, prehnanú politickú korektnosť. Proste, veci, ktoré na Slovensku aj sú.

Lívia je mladou hviezdou tejto stránky a nejeden slovenský návštevník /polu o nej sníva ako o svojej waifu. Napriek tomu sa Lívia mýli, dosť často. Dnes o pozdrave, ktorý používa predseda. Viete, ten ktorý bol za tento pozdrav trestne stíhaný, nebol odsúdený, ale bol stíhaný.

Aby ste si boli istí, že Líviu reprezentujem spravodlivo, dávam tu jej video. Pozrite si ho celé, až tak veľa práce si na ňom nedala, má len necelé tri minúty.

Hneď v prvom momente samozrejme Lívia povie daný pozdrav. A má pri tom špecifický úsmev. Ja ten typ úsmevu poznám. To je úsmev šprta, ktorý vie viac ako vy o niečom obskúrnom a práve ste skočili do jeho pasce. Tvár šprta, ktorý sa vás spýta, aká je najjasnejšia hviezda na oblohe, aby vás mohol zvoziť za to, že poviete Sirius. Tvoja obľúbená príšera je Frankenstein? Ten vedec? Lebo to monštrum z knihy sa tak nevolalo. Ten úsmev má Lívia preto, že štve liberálov. A nič viac asi ani nechce robiť.

Lívia sa nás spýta, či poznáme skutočný pôvod tohto pozdravu dostatočne na to, aby sme kritizovali ľudí, ktorí s ním nemajú problém. Čo je štylisticky trochu kostrbatá konštrukcia, ale na maturite s tým prejdete aj na gymnáziu. Ja som toho dôkazom. No a dostávame sa k pôvodu pozdravu, ktorý by mal tento pozdrav v očiach verejnosti očistiť.

Pozdrav na stráž ľudia nemajú radi, lebo to bol oficiálny pozdrav slovenského fašistického štátu, ktorý bol zodpovedný za zločiny proti ľudskosti. Ale Lívia má zbraň zvanú Google a nebojí sa ju použiť. Ten pozdrav sa totiž používal aj pred tým, ako sa Slovenska zmocnil zločinný fašistický režim. O zločinnom fašistickom režime sa ale Lívia veľmi nevyjadruje. Asi preto, že nie je historik.

Tento pozdrav používali počas prvej republiky českí Sokoli a neskôr aj slovenskí skauti. A teda počiatky tohto pozdravu sú krásne, demokratické a rozhodne nemajú nič spoločné so zločinným režimom. Rovnako ako Lívia a Milan Uhrík, ani ja nie som historik, takže o vzniku tohto pozdravu veľa neviem. Ale tiež mám google. A myslím, že som našiel zdroj, z ktorého Lívia aspoň sčasti čerpá. Sú tam veľmi podobné informácie a niektoré obrázky sa zhodujú úplne. Je to štúdia istého Ing. Brabenca, ktorý sa označuje za historistu, minulistu a mobilného histopéda. Okrem iného je aj členom Historickej komisie Slovenského skautingu. Ako Ing. však bude mať svoje reálne vzdelanie niekde inde. Čo neznamená, že informácie, ktoré podáva nie sú pravdivé, treba však byť pri ich posudzovaní obozretný. 

Brabenec aj Lívia nám ponúkajú článok z novín z obdobia prvého štátu, kde Alojz Miškovič hovorí o vytvorení pozdravu na Slovensku. Do slovenského skautingu ho zaviedol sám Miškovič. Slovenský skaut bol po 38. roku zrušený a skauti, Miškovič, ale aj sám pozdrav sa začlenili do Hlinkovej Mládeže. Združenia, v ktorých nemala hlavnú úlohu strana, boli totiž zakázané. Miškovič v tomto článku píše: "Je to pozdrav dobrý. Hodí sa pre každého. A pre nás Slovákov, ktorí sme od roku 1938 tak veľa získali pre svoj národ, je ako stvorený." Možno preto ho začali používať aj ako oficiálny štátny pozdrav. 

Miškovič, ak nebol samotným tvorcom pozdravu, ho minimálne spopularizoval na Slovensku. A podľa citovaného výroku, nemal odpor k fašizmu. Otázne je, akú slobodu mal vo vyjadrovaní sa pre propagandistické noviny. Je teda možné, že pôvod pozdravu na Slovensku nie je taký čistý, ako nás chce Lívia presvedčiť.

Brabenec aj Lívia potom tvrdia, že slovo stráž sa používalo aj inokedy. Brabenec zachádza do absurdít, spomína Lesnú a Rybnú stráž. Dokonca akýmsi spôsobom prirovnáva zdvihnutie pravej ruky Merkelovej či Clintona k heilovaniu. Lívia zas spomína pápežov odkaz, kde niekoho nazýva strážou niečoho. To sú však veci, ktoré s pozdravom na stráž reálne nesúvisia. To už ani nie sú argumenty za pozdrav na stráž, ale skôr prázdne reči, ktoré majú vyplniť miesto a argument aspoň pripomínať.

Lívia sa však mýli v jednej zásadnej veci. V tom, že na pôvode tohto pozdravu záleží. Ľudia kritizujú tých, čo s týmto pozdravom nemajú problém. Ale nie, kvôli jeho pôvodu. To je taká logika, že však ten hakenkreuz, čo kreslím, na tom neni nič zlé. Však to je starobylý indický symbol. Jaj, počkať, to je logika, ktorá možno dáva Lívii zmysel. Prepáč, Lívia, skúsim spraviť myšlienkový experiment špeciálne pre teba.

Primátor mesta za liberálnu stranu si vychutnal svoje latté so sójovým mliekom a následne z okna vyvesil dúhovú vlajku. Naštvaný alternatívny novinár a ochranca kultúry to tak nemohol nechať.

- Pán primátor, vyvesili ste dúhovú vlajku počas pride monthu. Takáto otvorená LGBT agenda na našu radnicu rozhodne nepatrí.

- Neviem, o čom hovoríte. Symbol dúhy sa používa už celé tisícročia. Ja v tom žiadnu agendu nevidím. Predsa prvú dúhu na svete vymyslel svätý Ježiš po tom, ako utopil milióny ľudí.

- Ale vy dlhodobo podporujete LGBT skupiny, vaša politická filozofia zahŕňa LGBT agendu a teraz mi chcete povedať, že vyvesenie dúhovej vlajky počas pride monthu, s tým nemá nič spoločné?

- Presne tak, ako ste povedali. - povedal liberálny primátor a svojmu homosexuálnemu moslimskému partnerovi strčil pritom do zadku biologicky rozložiteľný vibrátor poháňaný solárnou energiou. 

Lívia, je zaujímavé, že dávaš toľko dôrazu na pôvod tohto pozdravu. To mi pripomína jeden zločinný režim z 20. storočia, pre ktorý bol pôvod veľmi dôležitý. Ale, tak ako to je u ľudí, pôvod nie je všetko. Ide aj o to, čo sa stane počas života. A tento pozdrav bol pozdravom zločinného fašistického režimu, Lívia. Toho, ktorý posielal ľudí na smrť. Vieš, počas holokaustu. Udalosti, ktorá sa stala. Počas nej umierali ľudia na základe svojho pôvodu. Možno si o tom počula, aj keď nie si historička.

A povedzme si pravdu. Tento pozdrav nezvyknú používať fanúšikovia českých Sokolovieň ani slovenského skautu. Používajú ho fanúšici ĽSNS. Strany, ktorej predchodkyňa bola rozpustená pre jej nedemokratické myšlienky. Strany, ktorá má fašistický slovenský štát v úcte. Strany, ktorá nemá úplne rada skupiny, ktoré boli obeťami holokaustu. Strany, ktorej predstavitelia nevedia zaujať celkom jednoznačný postoj k morálnym dilemám typu, je v poriadku zabiť milióny ľudí, len na základe ich pôvodu?

A Lívia, tvoje fakty o pôvode tohto pozdravu sú iba odlákanie pozornosti. Ty nie si hlúpa. Ty vieš, prečo ľudia s týmto pozdravom nemajú problém a prečo ho majú radi. Veď je to jasné, tí ľudia proste majú radi prvý slovenský štát. A keby mali gule, tak by to aj priznali. Lebo však existuje množstvo iných pozdravov. A ak aj by chcel niekto vyjadriť morálnu a nadčasovú myšlienku, že človek má byť v pozore pred nebezpečenstvom, tak môže použiť iný pozdrav. Alebo si nejaký vymyslieť. Rovnako, ako niekto vymyslel pozdrav na stráž.

A Lívia, myslím, že si dosť hlboko v tej kope nenávisti, ktorá je takou našou domácou obdobou alt-rightu. Ale podľa mňa sa odtiaľ ešte dá dostať von. Lebo ešte nevytváraš vlastnú nenávisť, zatiaľ len opakuješ cudziu. Neviem, či svoje fakty a logiku berieš od Stephana, Paula Josepha, Bena alebo z nejakého chanu, Breitbartu či až z hardcoru typu Daily Stormer. Ale tvoja poznámka o generácii, ktorá bojuje proti právu na vlastné zbrane je prebraná z tohto priestoru. Lebo tvoja vlastná byť nemôže.

Na Slovensku nikto nebojuje proti právu na vlastnú zbraň. A ak áno, tak sú to veľmi malé skupiny, ktoré nemajú prakticky žiadny priestor v spoločenskom dianí. My Slováci právo na vlastnú zbraň máme, aj keď obmedzené. Aj Američania ho majú, menej obmedzené a chceli by ho obmedziť viac (teda niektorí). Problém mass shootings je ale veľmi komplikovaný a ani gun control ho celkom nevyrieši. Ale úplne subjektívne mám pocit, že na Slovensku ľudia so zákonmi o držaní zbraní problém vôbec nemajú (aj keď som počul, že zberatelia historických zbraní by sa sťažovať vedeli).

Lívia, ja viem, že sa ti nepáčia chlapi v sukniach a život ľudí v osadách ti príde nechutný. Ja viem, že dnešný svet v mnohých prípadoch vyzerá skorumpovaný a skazený, či už na vrchole politiky alebo v rámci normálnej spoločnosti. Myslím si, že sa vo veľa veciach mýliš, aj keď je možné, že v niektorých z tých vecí sa mýlim ja. Lebo mám na ľudstvo možno príliš optimistický pohľad. Ale ľudia, ktorí sa zdravili pozdravom na stráž už raz vládli a vtedy lepšie nebolo. Skús vyliezť z tej názorovej bubliny, v ktorej si. Ja viem, memes tam u vás majú lepšie a tínedžeri musia mať radikálne názory. Len si dobre premysli, či chceš mať radikálne názory týmto smerom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Sulíkovci predvádzajú kolosálnu nezodpovednosť (týždeň Petra Schutza)

Putin poslal Trumpovi frčku.

Špeciálne Dobré ráno

Špeciálny podcast: Je normálne, že hamburger stojí aj 15 eur?

Pilotná epizóda nového gastronomického podcastu Dobrú chuť.

Píše Martin Šebeňa - Fórum

Jedzte menej bravčového, občania!

Učebnicové zlyhania čínskych úradníkov pri africkom more ošípaných.


Už ste čítali?