Vju: slovenská alternatíva k youtubeu stavia na hipsterov

Autor: Ondrej Šinko | 14.12.2016 o 10:36 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  755x

Pozeral som youtube, ako to často robím a objavila sa mi reklama na vju.sk. Slovenská služba, ktorá sa snaží preraziť s originálnou slovenskou videotvorbou. Tak som tam klikol a teraz vám poviem, či sa to oplatí.

Na designe stránky by sa ešte mohlo trochu popracovať. Zatiaľ z nej mám pocit prázdnoty a nedorobenosti. Názov aj logo sú fajn, ale ten glitchart nemusel byť. Úvodná stránka je podobná českému streamu, jednoducho tu vidíte najnovšie videá. Ak hľadáte niečo konkrétnejšie, dá sa rýchlo preklikať aj ku konkrétnym kategóriám a reláciám.

Samotný prehrávač by mohol byť lepšie vyriešený. Ak si ho nedáte do fullscreenu, tak je veľmi veľký a človek si pri pustení videa musí vždy posunúť stránku kúsok dole. Samotné prehrávanie trošku zadrháva, vždy mi začne v najnižšej kvalite, po desiatich sekundách sa prepne do strednej a po ďalšej minúte do najvyššej kvality. Na rovnakom pripojení mi youtube ide v najvyššej kvalite bez sekania. Kvalita videa sa tu meria v kbps a nie v p. A pre mňa je dosť ťažké si predstaviť rozdiel medzi dátovým tokom 1261kbps a 1937kbps. Ale rozdiel medzi 480p a 720p pozná každý, lebo to je štandard, ktorý používa aj pornhub.

Vo všeobecnosti nie som fanúšikom automatického prehrávania videí, lebo video si chcem vyberať ja. Nasledujúce videá sú tu vyberané veľmi nešťastným spôsobom. V podstate mi vždy chcela stránka pustiť to isté video, bez ohľadu na to, čo som predtým pozeral. Bola by fajn možnosť si automatické prehrávanie vypnúť. Chýba aj možnosť odoberať nové časti konkrétnej relácie. Teda mne nie. A tu sa dostávame k najväčšiemu problému.

Takáto vec jednoducho stojí a padá na obsahu. Blbé užívateľské rozhranie by sa dalo prežiť, keby tu boli kvalitné videjká, aké sme ešte nevideli. Ale ponuka relácií je tu zatiaľ celkom malá a tie čo tu sú, sa dajú v podstate zaradiť do troch kategórií. A už som dlho nenapísal zoznamový článok, takže poďme na to.

Kategória 1: Lekcie hipsterizmu

Nemám rád slovo hipster, pretože si myslím, že stratilo všetok význam. Dnes hipsterom nazývame všetkých ľudí, ktorí sa nám nepáčia a pritom majú divné vlasy. Hipsterizmus si dnes už spájame len s prejavmi hipsterizmu (staré bicykle, oblečenie zo sekáča, kaviarne, okuliare s hrubým rámom) a nie s hipsterizmom samotným. Jediná definícia hipstera, ktorá za niečo stojí, je od veľkého Johna Hodgmana. Hipster je človek, ktorý má menšinový záujem, a z tohto záujmu čerpá pocit nadradenosti nad ostatnými smrteľníkmi (tým sa odlišuje od nerda, ktorý zo svojho menšinového záujmu získava len hanbu). A prečo o tom teraz hovorím? Na vju som videl chlapíka robiť kávu. Ale nie hocijako. Postupne každých 20 sekúnd prilieval 50 gramov vody s teplotou 90 stupňov. A potom tým najnadradenejším spôsobom povedal, že je to jednoduchšie ako urobiť si turka. Ak to nie je hipster, tak už nikto.

Potom je tu aj nejaké to koláčikové porno s cupcakeami a cookiesami a muffiníkmi. Žena s menom Elégia, alebo teda človek, ktorý si hovorí Elégia, má program o takej tej alternatívnej kultúre. Potom sú tu portréty hudobníkov, ktorých hrá len FM-ko, čo možno niekoho zaujíma, ale mňa ani nie. A v poslednej relácii z tejto kategórie sú také tie kreatívne slovenské firmy, ktoré robia kreatívne veci. Však dobre, drevené dildá by ma nenapadlo robiť a teraz o tom viem. Ale kúpiť si ich nekúpim, ani do Bratislavy na zmrzlinu nepôjdem, aj keď má humorný názov.

Kategória 2: Videá, ktoré by lepšie fungovali ako obrázky alebo gify

Do druhej kategórie patria videá, ktoré sú veľmi krátke a v podstate by to ani nemuseli byť videá. 10 obrázkov alebo 1 gif by odviedli rovnakú prácu. Na druhej strane, pred gifmi sa dosť zle zobrazuje reklama. A keďže sú všetky informácie podané formou obrazu, treba bohužiaľ dať do videa hudbu. A táto kategória je teda doprevádzaná tou hnusne veselou inštrumentálnou kravinou, ktorej licencia je fakt lacná. Už ste ju počuli. Alebo inú, ktorá znie rovnako. No ako toto dole, ale bez slov.

Prvej relácii z tejto kategórie som dal pracovný názov Pozrite sa ako sa obliekajú ľudia, ktorí sa neobliekajú ako iní ľudia. Tu je dokonca aj prienik s predchádzajúcou kategóriou. Tieto videá majú asi minútu a vidíte v nich ako sú ľudia oblečení. Pritom je to zostrihané tak, že si video musíte zastaviť, ak sa chcete na ten outfit poriadne pozrieť.

Potom je tu Do it. Ale ak chceli medzinárodne znejúci názov, hodilo by sa aj Shitty arts and crafts and useless life hacks. Vedeli ste, že na žehličke si môžete opiecť chleba? Alebo, že ponožky sa dajú zložiť spôsobom, ktorým ich skladajú všetci? A zo spodku pet fľaše môžete vystrihnúť lyžičku, s ktorou sa dá nasypať káva. Vyzerá to síce hrozne, ale svojim recyklovaním ušetríte možno tak 7 uhlíkov. A potom sú tu rôzne dekorácie. Pozrite sa na tohto strašiaka. Halloween má byť o vyvolávaní strachu, ale takým tým zábavným spôsobom. Táto vec, toto splodenie pekla, vo mne vyvoláva pocit existenciálnej hrôzy.

A potom sú tu recepty. V takom tom gifoidnom formáte. Ja mám radšej, keď je recept normálne napísaný, lebo podľa toho sa dá aj variť. Ale na toto sa zas krajšie pozerá asi.

Kategória 3: Pokusy o humory

S humorom je to na Slovensku dosť ťažké. Ak ignorujeme videá youtuberov, ktoré sú určené pre deti, tak sa o videohumor snaží už len poštár Janko tým, že robí krátku late night show raz za týždeň. Česi majú aspoň Luďka Staňka a jeho Pořad. No ale čo by to bolo za videoslužbu bez vtipných videí? Tak vju muselo niečo vyškrabať.

Prvá vec sa volá Mlog. Názov je zložením slov music a vlog, teda hudobný vlog. Vlog je zložením slov video a blog. Slovo blog je skratkou zo slova weblog. Etymologické okienko vám priniesla moja neschopnosť napísať niečo konštruktívne o tejto relácii. Učiteľ hudby tam ukazuje ako spraviť letný/alternatívny/detský alebo iný hit. A ja tieto typy videí mám veľmi rád a dokážu byť naozaj vtipné. Ale pri Mlogu je to len nuda.

Potom tu má videá Lýdia, ktorá myslím predtým fičala aj na smečku. Akože ten typ humoru, rozvediem sa, dám si zmrzlinu. Pre mňa nie. Možno nejaké silné alternatívne ženy sa na tom smejú, lebo pozerať Moju tučnú grécku svadbu je pre ne príliš mainstreamové.

Aby som to teda zhrnul, nevidím dôvod vju sledovať. Pri väčšine relácií sa dá na youtube nájsť obrovské množstvo lepších alternatív, aj keď v angličtine. Najviac by mohol vju zaujať v oblasti slovenskej alternatívnej kultúry, pretože dnešní priaznivci alternatívnej kultúry sú leniví si zapnúť STV 2 v noci. Ale nemyslím, že to je dostatočný dôvod na začatie novej platformy. Dávam tri pokrčenia plecami z piatich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?