Česko-Slovenská Filmová Debilina 3: Nexus 2.431

Autor: Ondrej Šinko | 10.10.2016 o 20:06 | (upravené 30.10.2016 o 7:32) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  1102x

Pozerám zlé filmy, lebo sa nemám rád a potom o nich píšem zlé vtipy, lebo nemám rád vás. Dnešný film sľubuje svojim menom záhadu, ktorú naozaj nebudete chcieť rozluštiť. 

CSFD skóre: 9%

Keď som s týmto nezmyselným projektom začal, tak som vedel, že po čase narazím. Že budem musieť pretrpieť film taký zlý, že ani nie je vtipný. Film taký zlý, že sa mi ani nechce nad ním zamýšľať. Film taký zlý, že sa o ňom nedá ani nič vtipné napísať. Ale nečakal som, že to príde tak skoro. Videl som z mora vystupovať šelmu, ktorá mala desať rohov a sedem hláv a potom sa ozval hlas jej: „To 666 škrtnite, v skutočnosti je číslo šelmy 2,431“

Nexus 2,431 je česko-španielskou koprodukciou z roku 1994. Takmer 20 rokov po úspechu štvrtej (čítaj prvej) epizódy Star Wars sa rozhodli na Barrandove natočiť klon tejto sci-fi klasiky. Aj keď vyzerá, že vznikol skôr. Úspech to nemalo žiadny a dnes je problém to vôbec upirátiť. Ani trailer som nenašiel dlhší ako 20 sekúnd.

Ale najskôr k príbehu, lebo aj ten tu nejaký je. Teda, myslím. Toto je jeden z mála výnimočných filmov, kde je príbeh rovnako nepochopiteľný, ako je blbý. Niekedy bola Zem zničená a tak sa ľudia presťahovali na inú planétu, kde tiež žili ľudia. Ale tí ľudia nakoniec neboli ľudia, ale jaštery, aj keď v úvode rozprávač povedal, že to sú ľudia. A pozemšťania sa na novej planéte stali podradnou skupinou, mohli žiť len v púšti a boli závislí na nejakom blbom šutri, ktorý im dodával Záporák. Inak všetci majú sprosté mená, tak ich budem oslovovať ich funkciou v príbehu.

No a pozemský Kráľ má dcéru, ktorá už bude mať osemnásť, tak by sa jej chcel zbaviť. Záporák by ženskú aj chcel a tak o ňu požiada. A ak Princeznú nedostane, tak zastaví prísun šutrov (šutre sú potrebné na prežitie).Kráľ je tu akože dobrák, tak jej nechce zničiť život, ale Princezná nechce, aby ľudia kvôli nej trpeli, tak sa obetuje a ide so Záporákom. Lenže je tu ešte jeden chlapík, ktorý vôbec nie je ako Luke Skywalker. Nie-Luke žil celý život v jaskyni, asi sám, alebo len s divnými chlapmi. Alebo sa v tej jaskyni len tak ocitol v sne? Ja neviem a pochybujem, že to vedel scenárista. Podstatné je, že v sne sa stretol s Princeznou a odvtedy sú títo dvaja do seba zaľúbení. Ich stretnutie obsahuje jeden z najhorších dialógov, ktorý som kedy počul.

- Kdo Jsi?

- Jsem Xylie.

- Xylie?... Odkud jsi přišla?

- Nevím... Kde to jsme?

- Také to nevím.

- Vypadáš jakobys viděl poprvé ženu... To snad není možné... Nikdy?

- Nikdy.

- Ani ses nikdy nelíbal?

-Nikoliv... A co je to?

*bozkávajú sa*

- Ty už ses tedy líbala?

- Ano... s tebou... když jsi spal.

Tento dialóg má byť akože romantický, ale text jednoducho romantický nie je. Ešte horšie to je s hercami. Keď si dáte tieto riadky do google prekladača a necháte to prečítať tým robotickým hlasom, tak dostanete viac vášne, ako bolo vo filme.

Predstavuje sa nám tu hlavný hrdina a z dialógu o ňom nezistíme skoro nič. Trochu pomôžu starci, ktorí sú tiež z nejakého dôvodu v jaskyni. Tí mu povedia obsah filmu a dajú mu meno Atol. Tvária sa pritom, že to je veľmi dôležité metaforické meno. Ale fakt nerozumiem, čo tým chceli povedať. Akože každý človek je ostrov a atoly sú ostrovy s dierou? Po tomto sa vydáva na výpravu so svojimi 3 nožmi. Tie tri nože chce hádzať do ľudí. Lebo nože sú v sci-fi prostredí výbornou zbraňou.

Medzitým sa na Záporákovej základni objaví Nie-Luke v Princezninej izbe. Začne ju zvádzať a hovorí, že neznáša Zem a pozemšťanov. V skutočnosti to totiž nie je Nie-Luke, ale Záporák v magickom prestrojení. Záporák stráca kontrolu a mení sa na jaštera a Princezná, rasistka jedna, z toho nie je vzrušená. Záporák sa naštve. Potom nastáva najlepšia scéna celého filmu. Teda, jediná dobrá. Záporák hodí psom o stenu. V skutočnosti to je síce psí robot, ale to je jedno.

Skutočný Nie-Luke sa potom stretne s darebákom, ktorý má srdce zo zlata. Budeme ho volať Nie-Han. Najskôr sa nemajú radi, ale potom sa majú radi. Dostali sa do oblasti, kde žijú len ženy. A tieto ženy po sexe zabíjajú svojich druhov. V tomto momente nám film hovorí niečo v zmysle: „No čo chlapi, taký sex zakončený smrťou, nehovorte, že po tom netúžite. Dostať zo seba semeno aj krv naraz, že to všetci chceme?“ A vy máte chuť povedať filmu: „Nie film, nikto po tom netúži, nie je to nikoho fetiš ani fantázia. Poď za psychiatrom.“ A potom idete za psychiatrom, lebo sa rozprávate s filmom.

Sex so smrťou hrozil aj našim dvom hrdinom, ale potom to nejako zjednali a presvedčili ženské, nech sa pridajú k ich boju. Lebo Záporák je chuj aj k ženským. No a aby som to skrátil. Je bitka. Zaporák zabije svoju prvú manželku, Záporákovi synovia sa zabijú navzájom, kladní hrdinovia útočia na základňu záporákov a je bitka proste. Vyhrá dobro, zlo je mŕtve, výbuchy sa prelínajú s bozkávaním sa Nie-Lukea a Princeznej. A kopec vecí som ešte nespomenul, ale nemôžem už o tom deji toľko písať, lebo čím viac nad ním rozmýšľam, tým menej zmyslu dáva.

Príbeh teda za veľa nestojí. Je to také tradičné hlúpe vesmírne fantasy, staré seriály s Buckom Rogersom a Flashom Gordonom si predstavujem nejako podobne. Ale tu si akoby mysleli, že z hlúpeho filmu spravia dobrý tým, že tam nahádžu viac deja. Staré lacné seriály pripomínajú aj kulisy. Takmer všetko je postavené z kartónu a je veľmi jasne vidieť, že je to kartón. Špeciálne efekty sú na úrovni Saxany, vesmírna mágia sa prejavuje ako škôlkárske abstraktné kresby. Kostýmy sú neskutočne hlúpe. Vyzerá to tak, že na Barrandove jednoducho pobrali všetky historické kostýmy a náhodne ich porozhadzovali medzi hercov. Tam je maharadža, tam samuraj, tam európska princezná.

Herecké výkony sú takmer všetky strašné. Hlavné postavy nemajú žiadnu charizmu a sú celý čas znudené. Princezná sa dokonca vyzlečie, ale nie je to nanič dobré. Lebo jej osobnosť schladí aj trinásťročného chalana, ktorý je sám doma. Je tu aj Miroslav Táborský, ktorý hrá Záporákovho syna. A to nie je zlý herec, ale do pekla, v každom zábere vyzerá ako kompletný retard. A ešte by som mohol písať o iných veciach, ktoré tu nefungujú, ale nepatrím medzi tých blogerov, ktorých snom je napísať knihu.

Verdikt: Strašne strašný film

Nemám problém s tým, že niekto okato kopíruje Star Wars. Veď aj George Lucas si popožičiaval rôzne nápady zo starších filmov a seriálov a príbeh v Star Warse patrí medzi tie najmenej originálne. Ale Star Wars aj po rokoch vyzerá celkom dobre, má výborný design, skvelú hudbu a sympatické hlavné postavy. Nexus vyzeral zastaralo už pri svojom vzniku a všetko od príbehu po hudbu je v ňom zle. Vážne si nepamätám na film, ktorý sa mi chcelo pozerať menej. A to sa prejavilo aj v tabuľke.

Strašne fajn filmy (teda filmy, ktoré vôbec nie sú zlé, najlepšie navrchu)

-taký zatiaľ nebol-

Dobre strašné filmy (sú svojou blbosťou zábavné)

Posledný výkrik

Strašne strašné filmy (čisté utrpenie, to najhoršie dole)

Fontána pre Zuzanu 3

Nexus 2.431

Nabudúce si dáme niečo ľahšie, letnú filmovú komédiu Tak Fajn.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?