Youtuberi, raperi a Minecraft: nová doba detských táborov

Autor: Ondrej Šinko | 22.8.2016 o 8:41 | Karma článku: 7,45 | Prečítané:  2895x

Čítal som si tak newsletter zo zľavomatu. Bol o detských táboroch a ja nemám deti, ani nie som dieťa. Niekto by to považoval za zbytočné. Ale virtuálna cesta po moderných detských táboroch je v skutočnosti fascinujúca.

Existuje jeden zvláštny žáner nechceného humoru. Vzniká, keď sa starí ľudia snažia priblížiť mládeži a byť hip'n'cool. Vaša MHD zrazu postuje dogea, elektroshop cituje rage-meme-komixy alebo si kandidátka na prezidenta pýta odpovede v troch emoji. Organizátori táborov majú približovanie sa mládeži v náplni práce. Kedysi stačilo spraviť tábor s pirátmi, kovbojmi alebo indiánmi. Dnes je to o niečo farebnejšie.

Jedno z tých najobľúbenejších klišé o dnešnej mládeži je, že stále čumia do tých počítačov. Rodičia chcú preto deti poslať na tábor. Nech si decko užije aj tú prírodu a pohybovú aktivitu a tak. Niekedy sa malému nechce, ale rodičia sa ho chcú zbaviť aspoň na ten týždeň. Tak ho pošlú do PC tábora. 

Nie je to úplná hrôza. Decká budú doobeda dávať nejaké to ľahké programovanie a ťažké CS-ko a poobede už budú robiť tú táborovú klasiku. Je dosť blbé, že si decká musia priniesť vlastné notebooky, ale čo chceš za 145 €. Ale musí sa PC tábor prezentovať na stránke, ktorá vyzerá ako výsledok detského PC tábora?

Trochu ma šokuje, že takýto tábor je vhodný aj pre dievčatá. Musí to byť pre ne ťažké, keď nemôžu ovládať myšku penisom. Asi sa to dá vykryť inteligenciou. Ak však vaše decko nepatrí medzi najbystrejšie a sleduje slovenskú youtubeovú scénu, aj pre neho sa nájde program. V Youtuberskom tábore budú môcť stretnúť tých najobľúbenejších SK Youtuberov. 

Jeden z nich sa venuje hlavne letsplayom a každé video začína svojim patentovaným pozdravom. Tie cool maminy, čo sa o deti zaujímajú, to už možno vedia. Áno, presne tak je to FiFqo.

FiFqo je taký ten človek, ktorý by možno aj chcel byť ako Gogo, ale jednoducho na to nemá. Zvuk a obraz nemá zlý. Ale jeho osobnosť po pár minútach otrávi aj nemluvňa. Však pozrite.

Ale druhý Youtuber je ešte horší. Volá sa Ríchard Vlogs TV. Chlapec sa naučil strihať, ale naučil sa to od tých najotravnejších a najjednoduchších amerických youtuberov. Humor štýlu "minul sa toaleťák == smutný smajlík a depresívna hudba" tiež nie je moja šálka kávy. Ale čo ma na tom chlapíkovi štve najviac? Pozrite sa aké klikolapky si dáva Richard na videá.

Ja som sa na obidve videá pozeral. Myslíte si, že som videl nejaké kozy? Dokonca ani koza ako domáce zviera sa neukázala. Aj to osemnásť plus tam bolo len preto, aby na to trinásťroční nevybúrení mládenci klikali. Nedávajte prosím vás svoje dieťa k chlapíkovi, ktorý sľubuje nahotu a pritom ani svoj sľub nedodrží.

To už aj slovenskí raperi sú lepším vzorom pre deti. A samozrejme aj na to existuje camp. Hip-Hop tábor má za hlavné lákadlo Majka Spirita, ale mňa zaujalo niečo iné.

Práve pre vás je tu Repelend tábor s atmosférou 90. rokov, keď ešte neexistoval internet, neboli mobily, ľudia sa zdravili na ulici a deti sa zvykli hrávať vonku na dvore či medzi panelákmi.

Považujú dnešní teenageri 90. roky za akési mystické obdobie bez času a hektickej technológie? Ako môže vôbec niekto napísať, že v 90. rokoch neexistoval internet? Veď to je dekáda, ktorá je známa tým, že vtedy existoval internet a modemy robili zvuk a nemohol si volať pritom. Ale chlapík, ktorý písal propagačné materiály zastriekal ešte jednu zachraptenú hlášku ako pán, lebo mordovne rozumie slangu dnešných čirkášov.

Dostaví sa i najlepší československý freestyler numero uno Shomi a postará sa o naloženú exhibíciu plnú slovných hrátok a zábavy.

Niekedy sa ľudia snažia príliš. Na druhej strane je Zverina, Strapo, Separ a Majk Spirit na táborovú diskotéku veľmi slušný line-up. Predpokladám teda, že decká si to mohli naozaj užiť. A pritom sa mohli naozaj naučiť základy rapu. Toto video je napríklad výsledkom konkurenčného Rytmus campu a nie je to až taký shit, ako by človek čakal od detí z Rytmus campu.

Ale ani raperi nie sú to najpopulárnejšie u detí. A preto existuje aj Minecraft tábor. To je tábor, v ktorom by mali deti v prírode napodobovať počítačovú hru. Ale akú hru. V Minecrafte väčšinu času hráč udiera do zeme a potom zbiera naťaženú hlinu. Tak len dúfam, že inštruktori majú veľkú fantáziu a že na budúci rok budem písať o Pokémon Go tábore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?