Hejtón: Všetko čo nenávidím na vode

Autor: Ondrej Šinko | 8.8.2016 o 17:37 | Karma článku: 9,62 | Prečítané:  3527x

Hejtón -u muž. r. literárny útvar menšieho rozsahu, písaný nenávistne, nekonštruktívne o nepodstatných veciach, uverejňovaný na blogoch. Dnes o neutrálnej téme, ktorá nemá farbu, chuť ani zápach.

Čo môže človek nenávidieť na vode? Veď je to tekutina, ktorá nás udržuje nažive a pre väčšinu ľudí je lacná a neustále dostupná. Ale ja naozaj neustále dostupná? Modelová situácia. Pomáham babke s drevom alebo známemu s presúvaním nábytku. Spotím sa, vysmädnem, a je to na mne vidieť. A potom príde slovenská pohostinnosť.

Čo si dáš na pitie? Máme colu, colu light, fantu, sprite, vineu, tonic, pivo, radler, nealko pivo, nealko radler a šťavu pomarančovú, mrkvovú, paradajkovú, jablkovú, ananásovú a rakytníkovú.

- Stačí voda.

Vodu máme: perlivú, jemne perlivú, neperlivú, poloneperllivú, magnéziovú, draslíkovú, lipovú, bukovú, žaluďovú, púpavovú, lopúchovú a takú drahú francúzsku, ktorá je taká čistá, že nemá žiadnu chuť.

Keď u niekoho na návšteve pijete vodu z vodovodu, ľudia to berú ako urážku ich pohostinnosti. Ale pre mňa je to jednoducho prvá voľba na zahnanie smädu. Lebo na sladené vody mám chuť len zriedka a tie nesladené chutia rovnako ako voda z vodovodu. Ale chlebíček si dám, aj koláč, ďakujem.

Celkovo tomu baleniu vody nerozumiem. Za kubík vody sa platí asi 1,20€. Za rovnakú sumu si kúpite možno tak 10 litrov balenej vody a aj to ju musíte kúpiť v Lidli. A to ani nehovorím, koľko životného prostredia sa ušetrí tým, že sa voda nebalí do fliaš a nepreváža z druhej časti republiky. Niekedy však nie ste doma, ste smädní, tak si tú fľašu Rajca predsa musíte kúpiť. To ako dôvod beriem. Aj to len vtedy, ak sa hanbíte ísť na WC v reštaurácii, v ktorej ste ani nejedli. Tu si totiž môžete načapovať vodu do dva roky starej fľaše z Freeway coly a to úplne zadarmo. Ale čo je trocha trápnosti oproti zachraňovaniu životného prostredia? A ak vás aj pri čine prichytí čašník, bude mu to jedno. Lebo voda z vodovodu je lacná.

Ale počkať, nie je voda najvzácnejšou tekutinou vo vesmíre? Niektorí ľudia sa týmto oháňajú ako faktom. Ale voda je prakticky bezcenná, na život potrebná, ale čisto ekonomicky je takmer bezcenná. Voda je taká bezcenná, že doslova padá z neba. Voda je taká bezcenná, že slovo doslova nebolo v predchádzajúcej vete myslené obrazne. Ešte viac ma však štvú vodní futuristi. 

-To o 20 rokov bude zo Slovenska veľmoc. Globálne otepľovanie, všade bude sucho. Voda bude drahšia ako benzín a my ju budeme vyvážať do celého sveta.

Ak by niekto chcel obrovské zásoby vody, tak sa pozrie na ruský Bajkal alebo americké Veľké jazerá. Alebo by mohol zapojiť mozgy a filtrovať morskú vodu. Aha, ale to už robia v Izraeli a vďaka tomu majú viac vody ako potrebujú. V najhoršom možnom podnebí, aké môže existovať na dostatok vody.

Nie milí Slováci, ak chcete na vode zarobiť, musíte na to ísť inak. Stačí ľuďom dokázať, že celý život pili vodu ale že úplne zle. A tak si ľudia kupujú rôzne filtre. Britty a Delimaná sa predávajú skoro ako zázračné prístroje. Zázračné síce nie sú, ale tvrdú vodu môžu zmäkčiť a možno bude vaša voda mať aj menej chuti. A ak vám taká voda chutí, tak pokojne filtrujte. Niekomu to však nestačí, a preto existujú neuveriteľne prekomplikované vody.

Voda nie je komplikovaná.

PREČO KOMPLIKUJETE VODU? VODA JE JEDNODUCHÁ A MÁ VŽDY USPORIADANÚ ŠTRUKTÚRU MOLEKÚL!!

PREČO LEJETE VODU PONAD KAMEŇ? VODA JE JEDNODUCHÁ PRESTAŇTE JU TOĽKO KOMPLIKOVAŤ!!!!!!

PRESTAŇTE ROBIŤ, ČO ROBÍTE DOKTOR EMOTO. Doktor Emoto? To som niekde počul.

Ak ste strávili nejaký čas na facebooku,  videli ste niečo takéto:

Dok Emoto nie je názov Spider-Manovho nepriateľa zo 60. rokov. Je to "vedec". Jeho najslávnejší pokus sa zaoberal tým, ako si voda vytvára kryštály po schladení. Zistil, že pekné emócia a slová vytvárajú pekné kryštály a škaredé emócie a slová vytvárajú škaredé kryštály. Žiarivo šťastní ľudia si tieto fotky začali medzi sebou posielať. Konečne existuje dôvod byť dobrým a milým človekom a nie cynickým zmrdom. Lebo konať dobro sa oplatí kvôli vode a nie kvôli tomu, že si tak robíme svet lepším sami pre seba. 

Samozrejme je to celé kopa hnoja. Pekný článok o tom napísala Carrie Poppy. Ale aby som to zhrnul. Emotove experimenty sa nikdy nikomu nepodarilo replikovať v kontrolovaných podmienkach. Replikovateľnosť a kontrolované podmienky sú vo vede asi to najdôležitejšie. Veda sa totiž nemôže spoliehať na človeka, ale na postupy. A o Emotových postupoch nevieme skoro nič. 

Je veľmi pravdepodobné, že praktizoval takzvaný cherry-picking. Urobil veľa kryštálov s rôznymi slovami, niektoré mu zapadali do experimentu, iné nie. A odfotil len tie, ktoré mu vyšli. Druhá možnosť je tá, že emócie kryštálom prisudzoval až potom, ako sa vytvorili. Kontrolu nad experimentom mal len on, takže to nemôžeme vedieť. Tak to doboha prestaňte na tých facebookoch zdieľať.

Titulné foto z Flickru Jima Bauera.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?