Recenzia: Kirk Cameron's Saving Christmas

Autor: Ondrej Šinko | 10.11.2015 o 15:06 | (upravené 11.11.2015 o 15:23) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  7780x

Vianočné obdobie sa začína, minimálne pre mobilných operátorov. A k Vianociam patria vianočné filmy. Tak som si jeden pozrel už teraz. Ten najhorší. A nečudujem sa, že získal Zlatú malinu.

Kirk Cameron's Saving Christmas je zlý film. Na Rotten tomatoes mu svieti krásnych 0%. Na csfd mu dokonca nesvieti nič, lebo to u nás takmer nikto nevidel. Nenájdete k nemu ani české titulky a aj nákup filmu bol naozaj náročný.

Väčšinu ľudí to možno od filmu odradí. Ale filmoví sadomasochisti si mädlia ruky. Saving Christmas však nie je amatérskou zlátaninou od Eda Wooda, v ktorej sa aspoň dá vidieť láska k filmu. Kinematograficky to nie je katastrofa, len neskutočná nuda. Amatérske chyby, na ktorých sa dá zasmiať, tu nenájdete.

Ale to ešte ani neviete, aký je to žáner. A vyzerá to tak, že to nevedel ani režisér. Na IMDB sa dokonca píše, že to je komédia, ale to by tam muselo byť niečo vtipné. Dalo by sa povedať, že to je videoesej s hranými prvkami. Ale to je na tento film príliš inteligentné. Najviac to pripomína rodinnú debatu pri vianočnom stole medzi dvomi príbuznými. A obaja sú blbci.

Film sa začína záberom na Kirka Camerona, ktorý hrá Kirka Camerona. Skutočný Cameron hral v 80. rokoch v nejakom sitcome a stále má pocit, že je vďaka tomu hviezdou. Poznáte tie herecké legendy, pri ktorých stačí ich prítomnosť v miestnosti na to, aby vám nabehli zimomriavky? Cameron si myslí, že takouto legendou je. A podľa toho aj hrá. Ale v podstate len tak trápne stojí a vysvetľuje veci.

Druhú hlavnú postavu hrá sám režisér a scenárista, Darren Doane. Je naozaj ťažké určiť, ktoré povolanie mu ide najhoršie. Darren hrá postavu Christiana Whitea. Chápete? Lebo je kresťan a Vianoce sú biele. A aj keď je to meno jedným z vrcholov kreativity vo filme, odteraz budem volať Christiana menom Dement.

Dement organizuje typicky americkú vianočnú párty. Strom, koledy, hory jedla, darčeky, Santa a celá rodina pokope. Dement je okrem iného kresťan a vidí všetky tie pohanské symboly, materializmy, komercie, Coca-Coly a všeobecné sranie na to, že sa narodil Ježiško. To ho naštve a ide do auta, kde ostane väčšinu filmu.

Do auta symbolicky z domu zostúpi Kirk, aby párty zachránil. Kirk začne Dementa obracať na svoju vieru. Dement povie dôvod svojej nespokojnosti s Vianocami a Kirk mu to za pomoci podivnej logiky vyvráti. Dementovi napríklad vadí vianočný strom, lebo je to pohanský symbol, ktorý s oslavou Kristovho narodenia nemá nič spoločné. Kirk mu začne vysvetľovať, že v Biblii sú stromy. A vymenuje niekoľko veršov, ktoré s narodením Ježiša nemajú veľa spoločné. A toto sa opakuje so Santom, dátumom Vianoc či materializmom. Nakoniec Kirk Dementovi dokáže, že moderný spôsob oslavy Vianoc je ten jediný správny a že Ježiško sa na nich zhora usmieva s americkou vlajkou v jednej ruke a s morčacím sendvičom v druhej.

Ak náhodou niektoré Dementove pripomienky dávajú trochu zmysel, tak sa to film snaží zamaskovať. Dement začne bľabotať a robiť grimasy hlúpejšie ako Jim Carrey pri epileptickom záchvate. Členovia debatných krúžkov poznajú koncept Straw Mana a toto je vlastne hodinový príklad tejto argumentačnej chyby.

Medzitým vidíme akožedramatické zábery, ktoré majú Kirkove argumenty ilustrovať. Pri scéne o stromoch vidíme stromy v dramatickom nasvietení. Príbeh svätého Mikuláša je tu spracovaný v štýle Pána Prsteňov. Aspoň tak to povedali vo filme. Prejavuje sa to tým, že Mikuláš niekoho mláti s dubstepovým podmazom. 

Je tu aj niekoľko scén z oslavy, ktoré sa snažia byť vtipné. Jedna z nich bola dokonca dobre napísaná. Dlhý monológ o každoročnej "War on Christmas". Americké médiá (hlavne Fox News) každý rok ukazujú, že Vianoce sú pod útokom sekularistov, ateistov, židov, moslimov a podobnej zberby. Jeden treťotriedny komediant to vo filme spomenie druhému. A potom začne hovoriť o iných švihnutých konšpiráciách. Má to potenciál, s myšlienkou sa dokonca dá súhlasiť, ale spracovanie nestojí za nič. Lebo herci svoje roly prehrávajú. Aj tak to bola najlepšia scéna vo filme.

Najhoršiu scénu si pre nás nechal film na koniec. Hiphopové spracovanie koledy. Komplet s pokusmi o breakdance, slabým rapom, ešte slabším beatboxom a autotuneom, ktorý znie ako Šmolinka na héliu. Preklínam Shreka za to, že s týmito tanečnými číslami na konci filmu začal.

Aj keď ma niekde na fare majú zapísaného ako kresťana, tak v Boha neverím. A myslel som, že Cameron chce ochrániť Vianoce pred mojimi sekulárnoboľševickými súdruhmi. Ale on ich chce ochrániť pred kresťanmi, ktorí Vianoce neslávia jeho spôsobom. Lebo obžerstvo je menší hriech ako zistenie si faktov o pohanskom pôvode Vianoc. To, že si to Cameron myslí, by malo kresťanov urážať. Mňa uráža neskutočný počet chýb uvažovania. Celý film je v podstate mentálnou masturbáciou dvoch ľudí, ktorí si aj svoju lásku ku kakau musia podporiť výrokom z Biblie.

Verdikt: Ak ste kresťan a máte radšej darčeky ako Ježiška, tak vás tento film uspokojí. Aj filmový sadomasochista si tu niečo nájde. Normálni ľudia však majú smolu. Tvorcovia považujú diváka za idiota a pritom sami veľa rozumu nepobrali. Dve bohato plnené vianočné gule z desiatich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?