reklama

Šokujúce: Na Marse je voda a slanina nie je zdravá!

Za posledný mesiac zarezonovali dve správy zo sveta vedy. NASA na tlačovke potvrdila, že na Marse je voda. A svetová zdravotnícka organizácia zaradila spracované mäso medzi rakovinotvorné potraviny. A to sú novinky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Každý predsa vie, že mäso, hlavne to spracované, nepatrí medzi najzdravšie potraviny. A voda na Marse? Však tá bola objavená už niekoľkokrát. Veď sa pozrite na chronológiu jej objavov. A tým som si istý, pretože táto fotka bola aktuálna nejakých päť rokov dozadu.

Rok 2005
Rok 2005 (zdroj: NASA)

Sú teda vedci len lenivci, ktorí vyciciavajú štát a za odmenu nám dajú zopár recyklovaných objavov za rok? Také jednoduché to samozrejme nie je. Uznávam, že NASA má trochu podivné PR. Nie je to prvý raz, čo používajú taktiku:

  1. Oznámiť, že čoskoro oznámime niečo veľké

  2. Nechať internet dva dni fantazírovať o veľmi nepravdepodobných veciach

  3. Oznámiť niečo, čo nie je až také prekvapivé pre ľudí, čo sa o danú vec zaujímajú

  4. Nechať médiá nech o tom píšu ako o najúžasnejšej veci od roku 1912 (kedy bol vynájdený krájaný chlieb)

To už pripomína taktiky filmových štúdií, kedy aj na trailer existuje upútavka. Ale rozumiem, prečo to robia. Americký občan platí dane a chce za ne od NASY nejaký ten zaujímavý objav. Tak NASA trochu nafúkne dôležitosť niektorých objavov v nádeji, že to prinesie viac ľudí na stranu vedy. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A takúto nafúknutú správu ešte prifúknu médiá. Lebo médiá fungujú inak ako veda. Veda je dlhodobou a usilovnou činnosťou, ktorá odhaľuje malými krokmi veľmi komplikované fakty. Médiá tiež ukazujú fakty, ale chcú ich podávať čo najrýchlejšie a čo najjednoduchšie. A keď médiá od vedy nedostávajú obrovské a prelomové objavy, tak si ich médiá urobia z malých objavov.

Niektoré médiá aspoň napísali, že sa v tomto prípade nejedná o prvý objav vody na planéte, ale len prvý objav tečúcej vody (o vodnom ľade na Marse sa už vedelo). Ale tu prichádza chyba nás, obyčajných ľudí. Aby sme sa k tejto informácii dostali, museli by sme prečítať viac ako názov článku. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Americké verejnoprávne rádio NPR na 1. apríla pridala článok Prečo Amerika prestala čítať? Dali si ho aj na svoju Facebook stránku. V článku sa v podstate píše len to, aby ste pod článkom nekomentovali. Bola diskusia na Facebooku nakoniec prázdna? Samozrejme, že nie. Bolo tam množstvo komentárov ľudí, ktorí sú iní ako zvyšok Ameriky a čítať nikdy neprestali.

Je dobré prečítať si celý článok aj preto, že si môžete skontrolovať zdroje, z ktorých články čerpajú. Hlavne internetové média so zdrojmi narábajú ako deti pri hre na telefón. Zahraničný spravodajský web niečo napíše, domáci web to s pár chybami preloží, odtiaľ to preberie bulvár, ktorý to trochu zdramatizuje a odtiaľ sa to dostane k nejakému poloprofesionálnemu blogerovi, ktorý si ešte správu upraví tak, aby vyhovovala jeho predpojatým názorom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na takých topkách sa napríklad dočítate, že slanina je rakovinotvorný zabijak ako plutónium. V článku je upresnené, že spracované mäso je v skupine 1, v ktorej je aj azbest a tabak. Čo ale znamená skupina 1 sa nedočítate. Strach a hrôza, masokalypsa sa začala a všetci zomrieme. Alebo sa môžeme pozrieť na zdroj informácií. Na stránke WHO je celkom pekné zhrnutie najčastejších otázok.

Všimnite si, že skupina 1 neznamená stupeň nebezpečnosti. Hovorí len o tom, v akej miery sú si vedci istí o nebezpečnosti danej látky. Pri spracovanom mäse to je teda relatívne malé riziko rakoviny, ktorým sme si istí. Cigarety, ktoré sú tiež v prvej skupine, sú však mnohonásobne nebezpečnejšie. Červené mäso je už v skupine 2. Tam sa nachádzajú látky, ktoré rakovinu spôsobujú len pravdepodobne. Humbug okolo rakovinotvornej slaniny je nezmyselný aj preto, že slanina nás skôr zabije infarktom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nájdu sa aj články (aj na SME), ktoré tieto fakty uvádzajú na pravú mieru. Ale tie sú zahrabané v menej čítaných médiách a často sa objavia prineskoro. Potenciálna virálnosť akejkoľvek novinky je pre mňa záhadou. Jedno však určite viem. O internetových článkoch platí základné pravidlo slovenskej kuchyne: "Ak je niečo príliš fádne, pridaj tam slaninu a bude to hit." Slanina je totiž internetová celebrita. Veď nikto si nespomenie, že aj úbohá vysočina vám odoberie pár sekúnd zo života.

Ale aby som len na tie médiá toľko nepindal, tak najúžasnejšiu reakciu na túto správu ukázali konšpirační teoretupci. O Moslimoch mnohí ľudia vedia len to, že sú to špinaví imigrantskí teroristi a že nejedia bravčové. A keď o 1,5 miliarde ľudí viete len dve veci, tak si dáte dve a dve dohromady a dostanete blbosť. Vraj nám zlý západ znechucuje slaninu, aby sem mohli tí musulmani jednoduchšie pricestovať. Lebo ak Slováci prestanú kvôli zdraviu jesť slaninu, tak sa z nich logicky stanú moslimovia. Alebo ešte horšie, vegetariáni.

A samozrejme mali teoretupci čo povedať aj o Marse. Dve veci, ktoré vtedy ľudia vedeli o Marse boli to, že je tam voda a že Matt Damon hrá Marťana v Marťanovi. A dali si dve a dve dohromady a vyšla im blbosť. NASA to o tej vode povedala, aby podporila film. Alebo len chcela vyťažiť z popularity filmu? Následne mohli teda pokračovať vo svojich nekalých plánoch, aby informovali ľudí, alebo čosi. No jednoducho dve veci, ktoré spolu trochu súvisia, sa v rovnakom čase jednoducho bez zásahu vyššej moci udiať nemohli.

Titulná fotka pochádza z Flickru Mandy Jouan.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu