reklama

Ako na podcasty

Médiá sa s príchodom internetu zmenili. Kedysi sme náš čas mohli márniť len pri televízii, rádiu či časopise. Youtubey, 9gagy a rôzne buzzfeedoviny fičia už aj na Slovensku. Ale podcasty sú celkom neznáme. A to je škoda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čo to vlastne znamená? Podcast je vlastne také rádio, ktoré sa šíri cez internet. Aby sme boli presní, pomocou štandardu RSS. To poskytuje oproti rádiu niekoľko výhod. Nemusíte sa podriaďovať programu, ale sami si zvolíte, čo chcete kedy počúvať. Máte možnosť ponoriť sa hlboko do archívu vášho obľúbeného programu. Na druhej strane máte prístup aj k aktuálnym veciam, keďže niektoré programy vychádzajú každý deň.

Ale najväčšou silou podcastov je rôznorodosť. Podcasty môže robiť skoro každý. Existuje mnoho nadšencov, ktorý by sa nedostali do normálneho rádia. A tak vznikajú podcasty o všemožných koníčkoch. Na výrobu podcastu vám stačí zaujímavá téma, počítač a mikrofón. Niekedy tým ale trpí kvalita, hlavne čo sa týka zvuku. A samozrejme to prináša obrovské množstvo nezaujímavých podcastov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existujú ale aj profesionálne podcasty, na ktorých sa podieľajú tímy ľudí. Často sa dokonca združujú do sietí (napríklad MaximumFun, Earwolf). A vo forme podcastov sa dá sledovať aj program rôznych svetových rádií. Britská BBC a americká NPR sú veľmi kvalitné. A ich podcasty sú tiež dobré na učenie angličtiny. Ale ak tento jazyk neovládate, tak dobrú ponuku má aj Český a Slovenský Rozhlas. Tu sú znova lepší Česi od nás. Nehovorím priamo o kvalite programov. Ale Český rozhlas má lepší systém, od ktorého by sa mohli Slováci učiť.

A ako sa k podcastom dostať? Môžete to robiť ako neandrtálci a používať RSS čítačku, ktorou si stiahnete audio súbory do PC/mobilu/mp3 prehrávača. Appleisti môžu používať iTunes, lebo počúvanie hudby by malo byť čo najkomplikovanejšie. Ale ak máte nejaký aspoň trochu múdry mobil, tak si stiahnite podcastovú aplikáciu. Mobil a podcasty sú tá najlepšia kombinácia, ktorá vám úplne zmení vaše umývanie riadu, prechádzky so psom a cesty v autobuse.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja osobne používam Podcatcher, lebo je jednoduchý a elegantný. Ale nie, používam ho preto, že je zadarmo. V takejto aplikácii si nájdete jednotlivé programy a začnete ich odoberať (podobne ako Youtube kanál). Od tejto chvíle sa nemusíte o nič starať. Nové časti sa vám budú automaticky sťahovať v zvolenom čase.

Existujú aj pokročilejšie aplikácie s množstvom dodatočných funkcií. Patria sem napríklad platený Pocket casts a DoggCatcher. Zadarmo sa dá stiahnuť napríklad Podcast addict alebo Overcast. Tieto aplikácie sa dokážu synchronizovať s inými zariadeniami, vedia zrýchliť prehrávanie a dokonca preskakujú tiché miesta. Pomôžu vám aj s objavovaním nových zaujímavých podcastov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zadarmo je aj väčšina samotných podcastov. Peniaze sa tu zarábajú hlavne na reklamách alebo dobrovoľných finančných príspevkoch. Pri programoch z rádia to ale nemusí byť jednoduché. BBC má na niektoré programy veľmi prísne podmienky. Často sa napríklad obmedzuje doba na sťahovanie a niekedy sa programy dajú vypočuť len v prehliadači.

No a aby sme nehovorili len tak nasucho, tak vám dám niekoľko odporúčaní z môjho feedu.

Freakonomics radio: Freakonomics je populárna séria kníh, ktorá zábavným spôsobom vysvetľuje svet z pohľadu ekonómie. Podcastová verzia sa venuje témam, ktoré sa do kníh nedostali. Ale prístup zostal rovnaký. Množstvo hostí tu ponúka prekvapivé odpovede na tie najobyčajnejšie otázky (odporúčam: Mali by sa zakázať tringelty?, Je marihuana nebezpečnejšia ako alkohol? Ako bojovať proti terorizmu?). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oh no Ross and Carrie: Ross a Carrie testujú rôzne paranormálne tvrdenia. Už boli u mormonov, vyskúšali si aj iné kulty, rôzne očistné diéty, množstvo metód alternatívnej medicíny, ale aj lieky na opicu. Voči paranormálnym tvrdeniam sú skeptickí, ale nezabúdajú pritom na humor a ľudskosť.

Hello Internet: CGPGrey a Brady Haran sú dvojica Youtuberov a robia poučné videá. V tomto podcaste hovoria o všetkom, čo ich zaujíma. Lietadlá, pády lietadiel, copyrighty, Bradyho pes, hlúpe hodinky, múdre hodinky, technika, efektivita práce, sci-fi, vlajky a mnoho ďalšieho. Majú medzi sebou výbornú chémiu, ktorá je zachytená v tomto videu.

The Flop House: Toto patrí do početného žánru podcastov, kde sa hovorí o zlých filmoch. A ak sa niekedy ako debil uškŕňam na ulici, tak pravdepodobne počúvam práve Flophouse. Tvorcovia sú skutočne vtipní, dvaja z nich pracovali aj v úspešnej Daily Show ako scenáristi. Ich humor ale nesadne každému, pretože je vyslovene debilný. Chalani by síce mali rozprávať o filme, ale väčšinu času kecajú od veci.

Read it and weep: Veľmi podobný Flophouseu, ale tu sa pozerá aj televízia a čítajú knihy. Obľúbeným terčom posmechu sú tínedžerské dystopie a švihnutá knižná erotika, ale k slovu sa dostanú aj hrozné seriály a reality show.

We got this: Dvojica moderátorov ponúka definitívne odpovede na zásadné otázky našej civilizácie. Coca Cola alebo Pepsi? Hodí sa k hot-dogu kečup? Ako správne skladať ponožky?

This American Life: TAL bol dlhú dobu najpopulárnejším podcastom na svete. Neobyčajné príbehy takmer obyčajných ľudí z rôzneho prostredia. O malom dievčati, ktoré sa kamarátilo s juhoamerickým diktátorom, ale aj o chlapíkovi, ktorý si zarábal písaním ezoterických kníh, ktorým sám neveril. Každý týždeň vychádza nová časť zadarmo, ale archív je spoplatnený.

TAL má aj sesterský podcast Serial, ktorý prednedávnom v USA vyvolal obrovský záujem. Celá séria sa venovala skutočnej a nie celkom vyjasnenej vražde. Osobne som Serial nepočúval, ale podľa veľkosti ohlasov sa oplatí stiahnuť si ho.

Judge John Hodgman: John Hodgman v predstieranej roli sudcu rozhoduje skutočné spory medzi nie celkom obyčajnými ľuďmi. Je samopal robot? Ako často má manželka prať plachty? Môže si dať žena pod posteľ nočník ako poslednú záchranu? Ale nie sú tu žiadne vyhrotené situácie typu Súdna sieň. Hodgman s hosťami vtipne improvizuje a nakoniec povie svoj rozumný a ľudský verdikt.

Seriously... Výber z dokumentov BBC. Niektoré časti idú úplne mimo mňa, iné sú výborné. Často využívajú všetky možnosti rádia a preto je tu hudba častou témou.

The Skeptic's Guide to the Universe: Podcast o vede očami skeptikov. Novinky z viacerých oborov, popkultúra v očiach vedcov, novinky zo pseudovedy a niekoľko pravidelných segmentov. Ak chcete vedu zbavenú bulvárnosti, nájdete ju tu.

Welcome to Night Vale: Podcast je vlastne vysielaním rádia z neexistujúceho mestečka Night Vale, ktoré je obývané rôznymi temnými silami. Záhady a kozmický horor spojené s informáciami o doprave. Atmosféru dotvára výborný hlas a znepokojujúca hudba. Začnite od prvej epizódy.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu