4 dôvody prečo sú ponožky v sandáloch najlepšia vec na svete

Autor: Ondrej Šinko | 25.6.2015 o 14:31 | Karma článku: 11,22 | Prečítané:  42119x

Bude mi vynadané. Budem považovaný za módneho barbara. Ľudia budú spochybňovať moju schopnosť chodiť po horách. Ale ja naozaj rád nosím ponožky a sandále. A som na to hrdý.

Áno ja viem. Je to módne faux pas a Erika by sa mi vysmiala. Podľa ankiet na Slovensku aj v zahraničí je to dokonca najhoršia vec, ktorú si môžete obliecť vo vesmíre v priebehu celého veku všetkého. Dokonca je to horšie ako nohavice vyrobené zo stiahnutej ľudskej kože (s mieškom ako praktickým príslušenstvom).

Ale pýtam sa prečo to ľuďom tak vadí? Rozumiem námietkam voči sandálom. Nie každý má pekné nohy a máloktorý chlap si na nich robí manikúru. Citujem citáciu z divej.sk: „Prvou vecou, ktorej by sa mal muž vyhýbať, je nosenie sandálov. Mal by sa snažiť svoje prsty skôr zakryť ako odhaľovať, pretože len výnimočne bývajú tým najkrajším miestom na jeho tele.“

Hmm, kiežby existoval nejaký spôsob ako nedostatky našich prstov v sandáloch zakryť. Ideálna by bola nejaká nepriehľadná tkanina zhruba valcovitého tvaru, ktorá by sa dala natiahnuť po nohách. Mohlo by sa to volať napríklad ponoha.

Okrem toho, kto rozhoduje čo je a čo nie je módne faux pas? Spoločnosť. Ale tá na to nemá žiadne objektívne paramatre. Móda nie je veda. Móda je zbierka názorov zbierky ľudí, ktorých ostatní ľudia považujú za autority v móde. A keď si tieto autority zrazu zmyslia, že ponožky so sandálami sú v móde, tak ponožky so sandálami v móde budú. Čo sa dokonca aj stalo v rokoch 2014 aj 2012. Alebo aspoň o tom niekto napísal v týchto rokoch článok, čo pravdepodobne stačí.

Wikipedia mi povedala, že ponožky nosili so sandálmi už starí Rimania. Od tej doby si ale niekto povedal, že je to že ale úplne že najtrápnejšie a začal sa ľuďom s ponožkami a sandálmi smiať. A po čase sa to ujalo, lebo ľudia sa radi cítia povýšenecky kvôli úplným zbytočnostiam.

Nie je náhoda, že ponožky a sandále nosia prevažne starší ľudia. Tých už totiž nezaujíma názor okolia na ich výzor. Pre starších ľudí je dôležité pohodlie. A ponožky so sandálmi sú neskutočne pohodlná kombinácia. Človeku sa tak nepotí noha ako v uzavretých topánkach. A vďaka ponožkám sa dá táto obuv nosiť aj v chladnejšom počasí. Z podobných dôvodov starší ľudia nosia napríklad aj crocsy. Vyzerá to odporne? Možno. Je to pohodlná obuv? Asi hej, lebo kvôli dizajnu si ich ľudia nekupujú.

article_photo (Joe Shlabotnik)

V neposlednom rade sú ponožky kultúrna nevyhnutnosť v našom civilizačnom okruhu. A netreba sa čudovať, že tento výzor preslávili Česi. Ak si totiž ctíte tradície, ktoré s Čechmi zdieľame, tak nenosíte topánky v dome a rozlišujete medzi vonkajšou a vnútornou obuvou. A je to samozrejme správny prístup. Nie sme ako tí západniarsky barbari, ktorí si pri každom príchode domov so sebou na topánkach prinesú trochu špiny.

Ale má to aj svoje logistické nevýhody. Keď človek nosí celý deň doma ponožky a potom ide von v sandáloch, čo má robiť? Samozrejme, môže si dať dole ponožky, ale tým sa stráca jedna z výhod sandálov, rýchle obúvanie. Potom človek ešte rozmýšľa, či si nemá radšej nechať ponožky na sebe a miesto sandálov si dať tenisky. A keď si aj ponožky vyzujem, čo s nimi spraviť? Odložiť ich na ďalšie použitie v priebehu dňa alebo ich jednoducho hodiť k špinavému prádlu? A veľa šťastia ak idete napríklad do posilky, kde sa chcete následne prezuť do cvičiek.

Ak človek počíta s tým, že bude nosiť cez deň sandále, tak má výhodu, Môže celý deň chodiť naboso, vďaka čomu ušetrí jeden pár ponožiek. Potom bude mať sandále bez ponožiek a nikto mu nebude posmešne hádzať Májkou namazané rohlíky.  Ale aj takýto prístup má problémy. Nohy sa takto v domácom prostredí zašpinia. A nie vždy dokáže človek na 100% predpokladať, akú obuv si v ten deň obuje. Aj v tomto prípade je teda najistejším riešením kombinácia P+S.

Možno tento článok čítajú nejaký hipsteri a práve ich napadlo: "Hm, ponožky a sandále? To by sa veľmi dobre nosilo ironicky." Mám pre vás len jednu myšlienku. Strčte sa do vagíny. Už ste mi pokazili škaredé svetre a staré bicykle. Ak z P+S spravíte trend, tak mi už nezostane nič, čím by som bol trápny.

Hlavná fotka je z Flickru od Paula Williamsa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.


Už ste čítali?