reklama

Pomôže Vám týchto 6 zákonov internetu?

Ako povedal Cicero: V koho krajine žiješ, tej krajiny zákony by si mal poznať! A internet je v podstate taká podivná krajina, ktorá má svoje vlastné zákony. Teda až na to, že Cicero to nepovedal, internet nie je krajina a zákony, o ktorých budem hovoriť, sú skôr pozorovania, ktoré platia len niekedy. Nevadí, tento článok je zoznam a tak úvod nepotrebuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

1. Poeov zákon: "Je nemožné rozoznať paródiu extrémizmu od skutočného extrémizmu (sarkazmus od blbosti)."

V reálnom svete je ľahké rozoznať sarkazmus. Človek zmení svoj hlas a reč tela.

Na internete tieto veci nie sú a rozoznať sarkazmus je často nemožné. Teda ak dotyčná osoba nepoužije smajlíka alebo neukončí svoj príspevok značkou "/s". Škoda, že nemáme detektor sarkazmu.

A ten by sa často zišiel. Spomente si na kauzu prdiaca gorila (podľa mňa by každý slovenský škandál mal byť nazvaný prívlastok + gorila, rovnako ako to robia američania s príponou -gate), kedy si Jon Stewart robil žarty z americkej národnej hrdosti a pritom sa urazili Slováci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poeov zákon ale najkrajšie vidno na http://literallyunbelievable.org/, kde si ľudia mýlia vysoko sarkastický web The Onion so skutočnými správami. Onion je naozaj vtipný a vie nájsť to sladké miesto medzi mierne uveriteľným a absolútne idiotským. Som rád, že aj u nás niekto kráča v jeho šľapajách. Tibor Javor si napríklad robí výbornú srandu z fanatických katolíkov. V tomto (http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/374214/kedy-zakazu-barbie.html) úžasnom článku napríklad povyšuje Barbie na bojovníčku za rodinné hodnoty, ktorá vzdoruje radikálnym marxistickým myšlienkam ako: "Ženy majú aj iné kvality ako vzhľad".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Streissandovej efekt: "Snaha ukryť informáciu, spôsobí jej rozšírenie."

Jeden vedec fotil z vedeckých dôvodov pobrežie Malibu. Pritom odfotil aj dom Barbary Streissandovej, americkej herečky a speváčky. Ten vedec potom fotky hodil na internet. Streissandová žiadala, aby fotka jej domu z intenetu zmizla. Internetoví používatelia sa o fotkách dozvedeli, ale rešpektovali Streissandovej súkromie a tak tú fotku nikto nikdy viac nevidel.

Samozrejme, že nie. Streissandová tak na túto fotku len pripútala viac pozornosti. Jeden novinár tento jav nazval podľa Streissandovej. A ak si na wikipedii pozriete článok o tomto jave, tak uvidíte Streissandovej dom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak nám niekto zakazuje pozrieť sa na niečo, tak to chceme vidieť ešte viac. A keďže existuje printscreen a asi milión webov, kde sa dá natiahnuť obrázok, tak vymazať niečo z internetu je v podstate nemožné. Ak ste videli film Interview, tak ste ho asi videli kvôli Streissandovej efektu. A ak chcete využiť právo na zabudnutie v internetovom prostredí (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vo_na_zapomn%C4%9Bn%C3%AD), ktoré vám EÚ poskytuje, tak si to radšej rozmyslite.

3. Betteridgeov zákon: "Ak je názov článku otázkou, tak odpoveďou na danú otázku je nie"

Otáznik je jedna z najlepších novinárskych fínt. Nechá vás napísať aj tú najväčšiu blbosť bez toho, aby ste klamali. Je Kiska v skutočnosti intergalaktický lord Xenu, ktorý si zotročuje planéty po celom vesmíre a vo voľnom čase si dopisuje s Tomom Cruiseom? Samozrejme, že nie. Ale keby sa to niekto spýtal v televízii, tak ľudia aj tak začnú byť podozrievaví. Lebo však bez vetru sa ani lístok nepohne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Betteridgeov zákon je tiež veľmi užitočný v správach o vede, či rôznych záhadách. Len tak vyberiem starý výtlačok Enigmy a uvediem pár titulkov. Následne na ne použijem Betteridgeov zákon. Blúdia Lemberkom zlostné príznaky? Nie (to je pravda, pretože prízraky neexistujú). Poznali Toltékovia návod na správny život? Nie (to je tiež pravda, lebo Toltékovia sú poväčšinou mŕtvi). Predbehli východní mystici západných vedcov? Nie (to je pravda, lebo my poznáme relativitu a kvantá a východní mystici nie). Slúžia Protokoly sionských mudrcov na ovládnutie sveta? Nie, Protokoly boli pôvodne francúzskou paródiou, ktorá zo všetkého zlého obviňovala Napoleona III. Jeden Rus to následne preložil do ruštiny a namiesto "Napoleon" napísal "Židia". Hitler mal Protokoly veľmi rád. A keď hovoríme o Hitlerovi a internete...

4. Godwinov zákon: "S narastajúcou dĺžkou internetovej diskusie sa pravdepodobnosť, že jedna zo strán bude argumentovať Hitlerom, blíži k istote."

Je jedno čo bezvýsledne kričíte na ľudí s iným názorom v civilizovanej internetovej diskusii zastávate, vášho protivníka považujete za stelesnenie čistého zla. Veď nesúhlasí s jednou vecou, s ktorou vy súhlasíte. A čo je zosobnením čistého zla v našej kultúre? Nacisti a Hitler. Z toho vyplýva, že protistrana = Hitler.

A je úplne jedno kto je protistranou. Niekto tvrdí, že zvieratá by sa nemali jesť? Hitler sám bol vegetarián, takže všetci ostatní vegetariáni sú Hitler. Niekto neverí v Boha? To Hitler tiež a chýbajúca morálka z neho spravila najväčšie zlo sveta. Niekto verí v Boha? Nacizmus bol postavený na kresťanstve, z ktorého vychádzala ich nenávisť k Židom. Niekto zvaľuje všetky problémy spoločnosti na jednu menšinovú skupinu? No, tu je to prirovnanie k Hitlerovi celkom trefné, asi. Niekedy sa Hitlerom argumentovať dá, ale väčšinou nie. Tak to nerobte! Skúste si nájsť iné argumenty. Asi nebudú stáť za veľa, ale aspoň budete originálny. A nezabudnite, že pri diskusiách na internete platí ešte jedna hlboká pravda:

Obrázok blogu
(zdroj: internet)

5. Ondrejov zákon mimoslovenskej virálnosti: "Ak cudzinec spomenie na webe Slovensko, Slovákov to bude zaujímať naozaj veľmi veľa"

Slováci trpia komplexom menejcennosti. Je to klišé a je to pravda. Aha, vy chcete dôkazy? Pripravte sa na Investigatívnu žurnalistiku s minimom snahy!

V poslednom čase sa u nás objavili 2 virálne videá z veľkého sveta, ktoré akosi uznávali existenciu Slovenska. Bridget Moran je amatérska britská speváčka, ktorá si povedala, že nahrá piesne z rôznych krajín a hodí ich na youtube. Nápad je to pekný, spev ujde, ale je to jednoducho amatérčina robená na kolene (čo nemusí byť zlé). Jej video so slovenskou piesňou má vyše 400 000 prezretí. Ale za to nemôžu jej verní fanúšici (subscriberov má pod 3 000), za to môžu Slováci. Väčšina jej videí má pod 10 000 prezretí, najväčšou výnimkou je pieseň rumunská, ktorá má 140 000 prezretí. Rumuni asi trpia rovnakým syndrómom ako my, ale v menšej miere. Pre porovnanie, jej česká pieseň má 14 000 prezretí.

Podobné je to aj s emmymadeinjapan. Tá (okrem iného) ochutnáva sladkosti z rôznych krajín. Slovensko? 500 000 prezretí. Predbehli nás len videá s poľskými a nemeckými sladkosťami. Inak sa to drží na zhruba 200 000. Zase to asi nie je preto, že naše sladkosti sú veľmi zaujímavé, ale preto, že toto video videlo veľa Slovákov.

Ono to možno vyzerá, že kvôli tomuto Slovákmi opovrhujem. Ale ja som úplne rovnaký. Zožente človeka zo zahraničia, ktorý bude hovoriť o tých najnudnejších veciach, ktoré sú na Slovensku a ja ho budem počúvať ako Slovo Pánovo (za predpokladu, že by som rád a pozorne počúval Slovo Pánovo). Dokelu, toto (http://goo.gl/6NKadv) je jeden z mojich obľúbených komiksov. A keby som slovenskou malosťou opovrhoval, tak by som porušil ten najdôležitejší zo všetkých zákonov internetu...

6. Wheatonov zákon: "Nebuďte kokoti!"

Ten chlapík hral v Star Treku, tak sa s ním nehádajte!
 

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu