Majk Spirit hľadá pravdu. Tu je.

Autor: Ondrej Šinko | 1.12.2014 o 15:39 | (upravené 1.12.2014 o 16:58) Karma článku: 10,95 | Prečítané:  3450x

Majko Dušička, máš veľa otázok. Vyrovnáš sa aj Igorovi Timkovi. A ja som grand, tak ti na ne odpoviem.

Takže úvod preskočíme a vrhneme sa na otázky. Len zase mi vadí to odsudzovanie telky ako stroja pre debilov (aj keď existuje Cosmos) a oslava kníh ako ultimátneho nástroja vedenia (aj keď existuje 50 shades of Grey). A Google síce zázrakom je, ale kritické myslenie je zázrak ešte väčší. A teraz už idem odpovedať, tak...

Stojí za to zhromažďovať furt nejaké múdrosti?

Tiež nad tým rozmýšľam. Čo nám zhromažďovanie múdrosti kedy dalo? Okrem internetu, sporákov, splachovacieho záchodu, vysávača, transplantácie životne dôležitých orgánov, derivačných rovníc, vakcín a takých tých divných vybuchujúcich nádrží, ktoré dostali človeka na Mesiac (v ktoré ty Majk možno ani neveríš), nám zhromažďovanie nejakých múdrosti dalo asi len ďalších tisíc užitočných vecí. Ja neviem, stojí to za to? Veď keby nebolo internetu, tak by som toto tvoje video asi ani nevidel.

Čo keď ten svet nikdy nepochopím v úplnosti?

Nuž nechcem ťa urážať (teraz), ale ty svet nikdy nepochopíš v úplnosti. A nielen preto, že ťa láka mystika a ezoterika a všetko, čo na teba Google hodí považuješ za pravdu. Ono to ani nie je fyzikálne možné. Akože, by si si mohol myslieť, že keby si poznal polohu a stav každej častice vo vesmíre, tak by sa svet dal pochopiť v úplnosti, ale ako by tvoj kolega Rytmus povedal, to sa nedá a nedá. Lebo Heisenbergov princíp neurčitosti(http://sk.wikipedia.org/wiki/Heisenbergov_princ%C3%ADp_neur%C4%8Ditosti) je sviňa.

Ďalšia vec, ktorá ti bráni svet pochopiť v úplnosti je to, že sveta je veľa a je komplikovaný. A na jeho spoznanie máš len určitý čas. Ak sa napríklad staneš odborníkom na párenie jeleňov, tak nikdy nebudeš mať čas byť expertom na páranie jeleníc. A aj tie jelene by ťa mohli možno po čase prekvapiť.

Čo keď je to väčšie ako ja?

Je veľa vecí, ktoré sú väčšie ako ty. Ja medzi ne patrím tiež... Zdravím, dámy.

Veľký tresk alebo Adam a Eva?

Ona to je taká trochu falošná dilema. A keďže nechcem uraziť kresťanov alebo ateistov odpoviem diplomaticky. Áno. Vďakabohu za matematickú logiku. Ale inak, Veľký Tresk má svoje dôkazy. A prestaň s takýmito otázkami, lebo naštvať kresťana na Smečku = flame war svetových rozmerov.

Stvoril Boh ľudí, alebo ľudia Boha?

Ja fakt neviem Majk. Ale väčšina bohov bola stvorená ľuďmi. Máš niečo jednoduchšie?

Prečo ľudia trpia?

Lebo Rytmus, Ego, Tomi Popovič a ty, milý Spirit, ste v slovenských rádiách.

Čo je smrť?

No vieš. Nechcem ti to takto, ale už si na to dosť starý. Keď si mal 9 rokov a tvoji rodičia poslali tvoju zlatú rybku na farmu na východ, tak v skutočnosti len spláchli záchod. Prečo? Lebo Bublinka prestala žiť, čomu sa dá povedať aj slovom smrť. Medicína to má trochu presnejšie definované. Podľa nej smrť nastáva v momente, keď skončí činnosť mozgu, aj keď presný moment smrti sa niekedy určuje ťažko (lebo klinická smrť a podobné srandy).

Načo som tu ja?

Je pravda, že na niektoré otázky odpovede neexistujú.

A kam sa plaví moja plť?

Tu znova neviem. Ale mal by som niekoľko návrhov. Najlepšie by bolo to dať do Dunaja a potom len samospádom pokračovať.

Som telo čo má ducha, alebo duch čo má telo?

To, že by duch mal telo ešte nikto nedokázal (a tých pár near death experience sa dá vysvetliť jednoduchšie), takže by sa dalo povedať, že prvá odpoveď je správna. Alebo možno aj nie a to, že máme ducha je len ilúzia, ktorú v nás vyvolávajú nejaké chemikálie. Ale to je potom asi jedno.

Je to v čiernobielom?

Čo či je v čiernobielom? Film Nuda v Brne? Mača z obchodu? O čom to hovoríš? To si normálne myslel, že... oné... metaforicky? Že či je čiernobiele videnie sveta správne? No nie je, väčšinou. Je to jedna z najrozšírenejších chýb myslenia, lebo odtiene sivej a blababla... veď to už všetci vedia.

Je tá šedá cieľom?

Tu už na tvoje metaforické myslenie nestačím. Akože koho cieľom by mala byť? A ktorý odtieň šedej presne? Dúfam, že si to tu dal len preto, že sa to rýmuje, lebo iný zmysel to fakt nemá. A neni slovo šedá nespisovné?

Je možné cestovanie v čase?

Povinný trápny vtip o cestovaní v čase: ale v čase už cestuješ, rýchlosťou 60s/min.

Ale teda skutočná odpoveď je, že nikto nevie. A sú špekulácie, a s červími dierami by sa dali robiť veci, ak existujú. Ale toto je jedna z vecí, na ktorú sa nedá nájsť odpoveď pýtaním sa. Na to musia normálni vedci počítať, testovať, pozorovať a trieskať o seba časticami A možno ani to im nepomôže.

Môžeš vstúpiť do tej istej rieky niekde zase?

No áno. A je to celkom jednoduché. Normálne vstúpiš do rieky a vystúpiš  z nej. Tu sa začína tá ťažšia časť. Treba si hlavne uvedomiť, že tá rieka nezmizne, dokonca ostane na tom istom mieste. A následne do tej rieky vstúpiš znova. Poprípade sa trochu prejdeš dole/hore prúdom a do tej rieky vstúpiš potom. Dávaj si ale pozor a vezmi si pevnú obuv.

Sliepka alebo vajce?

Vajce. To si nečakal, čo? Ale zvieratá kládli vajcia dlho predtým, ako si ľudia zdomácnili kura bankvivského (snáď som to dobre preložil z češtiny, wiki tu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kur_bankivsk%C3%BD). A predtým boli ešte iné vtáky a pred nimi dinosaury. Ale bol skôr dinosaurus alebo vajce?

Máme šiesty zmysel?

Hej. Je viacero definícii toho, čo vlastne je zmysel, ale je isté, že ich je viac ako 5. Medzi naše zmysly patrí napríklad vnímanie teploty, rovnováhy alebo bolesti. Podľa toho, akú definíciu používame, ich môže byť aj viac (zoznam tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Sense#Non-traditional_senses).

Má vôbec obyčajný ľudský život zmysel?

Ja by som povedal, že ľudský život má taký zmysel, ako si ho kto zvolí. Mnoho iných ľudí by povedalo iné veci. Monty Pythoni o tom majú film. Ale ak o zmysle života hovorí hocikto, tak jedno vždy platí:

Máme univerzálnu myseľ?

Univerzálna myseľ je myšlienka, že keď sa narodíme, tak už vlastne všetko o všetkom vieme, len akurát nevieme, že to vieme, lebo... niečo nám to znemožňuje z nejakého dôvodu, ale keby sme vedeli, že všetko vieme, tak by sme všetko vedeli. Myšlienka je to dosť hlúpa. Lebo nikto nikdy nevedel všetko o svete, lebo keby to bol býval vedel, tak by sme o tom vedeli. 

Kto postavil tak veľkú pyramídu?

Egypťania. To, že tam boli pochovaní egyptskí vládcovia, tomu celkom nasvedčuje.

Prečo nikto v škole nespomenul Atlantídu?

A nespomenul? Ako nie som si istý, ale Atlantída je časťou všeobecného rozhľadu. Aj v Aj múdry schybí by o nej aspoň dvaja ľudia vedeli. Síce tam nehral Anderson, ale scenáristicky je na tom aspoň tak dobre ako Universe. Jaj, ty si sa nepýtal na ten seriál?

Atlantída totiž neexistovala. Alebo nemáme dôkaz o tom, že existovala. Jediná písomná zmienka od Platóna akosi na potvrdenie nestačí. Lebo však ani Rokfort neexistuje a ten bol až v siedmich knihách.

Ale ty si na internete videl, že Atlantíďania boli hrdou mimozemskou rasou z čiernej hviezdy Q7A, vedeli ovládať gravitáciu gajdami a mali pokročilú rapovú scénu? No tak to v škole neučia preto, že to je gigantická hovadina.

Naozaj vymýšľajú choroby jak genocídu?

Tak, biologické zbrane existujú. Len to prosím neber tak, že zlé farmafirmy dávajú autizmus do celaskonov, alebo podobné konšpirátorske evergreeny. 

Fakt sa ľudia bez toho násilia nezaobídu?

Nie že by som to vedel nejako vedecky dokázať, ale čisto z minulosti by sa dalo povedať, že nie.

Príde prepólovanie, či previbrovanie?

Prepólovanie príde. Skôr alebo neskôr. Magnetické pole Zeme sa mení neustále a raz za uhorský rok(toto je skutočný vedecký termín) sa utrhne úplne a otočí sa naopak. To trvá aj niekoľko tisíc rokov.

Slovo previbrovanie nič neznamená. Jeho jediné plus je, že znie vedecky. Preto ho často používajú sci-fi spisovatelia a rôzni newage šarlatáni.

 Príklad sci-fi: Funguje nám teleport? Nie? Rýchlo, použite naň rezonančnú frekvenciu generátora, vďaka tomu previbrujeme do piatej dimenzie a od podlých Vilaniánov budeme mať pokoj. Quantum.

Príklad šarlatáni:  Funguje vám imunita? Nie? Rýchlo, použite rezonančnú frekvenciu vášho tela, vďaka tomu previbrujete do piatej dimenzie a od škodlivých toxínov budete mať pokoj. Quantum.

A kto robí tie kruhy v obilí?

Kruhy robia príslušníci jednej prastarej a inteligentnej hominidnej rasy. Používajú na to veľmi pokročilú technológiu, ktorej by si nerozumel. Napríklad dosku na lanku. A vyzerajú takto.

A čo sa stalo v Roswelli?

Celý čas som sa snažil myslieť kriticky a neskočiť na lep konšpiráciám, ale tu si ma dostal. Existuje len jedna správna odpoveď. Slovami Giorgia Tsoukalosa:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?