Hľadáme kreatívne mená pre kapely. Zn: Šláger

Autor: Ondrej Šinko | 13.9.2013 o 13:12 | (upravené 13.9.2013 o 15:09) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1310x

Televízia Šláger je veľmi úspešná. Pán Peterka vysiela pre dôchodcov dychovku, ľudovky, kántry a repeťácke piesne (s veľkou porciou Martina Jakubca). Je tak úspešný, že Jojka urobila v podstate rovnaký kanál Senzi. Hudobnú produkciu hodnotiť nemienim (ešte by sa mi ušla žalôbka), ale určite chcem kritizovať nedostatočne kreatívne názvy ich kapiel. Síce nie som profesionálny názvotepec, ale raz som vymyslel názov pre imaginárnu punkovú kapelu (Vlasová sPunKa).

Samozrejme nekvalita sa netýka celého šlágrovského ansámblu. Napríklad dychovkové kapely to majú jednoduché. Stačí zobrať geografický názov a pridať k nemu univerzálnu príponu -anka. Táto prípona je všeobecne uznávaný znak všetkých dychoviek Česka a Slovenska. Rovnako ako všetky ska kapely majú v názve vtipne zahrnuté slovo ska (kapely Skapra šupina, Ska-p, albumy DO SKA a Gangsterska od polemicu, skupina PoSKApala na SKAlaši SKAnina atď.).

Problém nastáva u ľudových kapiel. To znamená, že majú synťáky a na nich hrajú úplne všetko (reprezentatívny príklad je tu). No ale k tým názvom...

Duo YAMAHA: Chlapci hrajú na syňtákoch Yamaha a sú dvaja. To je síce pekné, ale do názvu to dávať netreba. Pizzérky sa tiež nevolajú podľa značky múky, tak prečo by sa mali volať kapely podľa značky nástrojov. Ak existuje ešte jedna kapela, ktorá sa volá podľa značky synťákov, tak...

...tak sa môžete staviť, že hrajú na Šlágri.

Galaktic: Toto meno by bolo dobré pre eurotechno projekt v 90. rokoch. Ale tento Galaktic hrá vychodňarské írečité piesne, napríklad Každý je na světe enom jednú. To už sa mohli rovno nazvať Jedi Knights of Old Republik.

MY: Ja viem. Všetci chceme byť meta. Je to veľmi zábavné a tak. Byl jednou jeden král a ten si říkal Já První a podobne. Ale myslite na toho chudáka starostu, ktorý pozýva spoluobčanov na koncert. "Dnes večer hrajú na obecnom futbalovom ihrisku My. Ale to nie my ako futbalisti naši. Nebude sa hrať futbal, ale hudba. A nehráme my, ale hrajú My. Ale nieže mi ako mne, ale aj mne teda hrajú a zároveň aj vám. No a tá kapela sa bude volať My. Oni majú taký blbý názov. A tým oni myslím My. Sakra, buďte radi, že som nepozval..."

Naživo: Tu už moje mozgové bunky odchádzajú na dovolenku. Kto toto vymyslel? Ja chápem, že tí chalani asi hrajú živé vystúpenia, ale to sa rovno mohli nazvať živá hudba (malé ž je tam zámerne). A nevystavuje Peterka celý svet nebezpečenstvu tým, že púšťa kapelu Naživo zo záznamu? Lebo to určite musí vytvárať nejaký časopriestorový paradox.

Rytmus Oslany a Rytmus z Novej Bošáce: Pomenovať sa rovnako ako najznámejší slovenský raper? Vlastne, je to dobrý ťah a nečudujem sa, že to spravili už 2 kapely.

Hrozných názvov kapiel je ešte mnoho. Treba však uznať, že to nie je najväčší problém Senzi Šlágrov. Ten asi pozná každý mierne ostrieľaný divák týchto televízií. Ani jeden interpret totiž nevie, čo má robiť s rukami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?