reklama

Zachráni nás acai?

Slovensko zachvátila acai mánia. Privial ju vietor zo západu, kde bola táto podivne fialová bobuľa obrovským hitom. Firma, ktorá acai dováža to vzala zostra. Reklamná kampaň je rozbehnutá v printe aj rádiu, TV spoty sú frekventované (videli ste niekedy reklamu na konkrétne ovocie?), dokonca to je (čítaj konzumuje) aj Maslák v Paneláku. Podplatili skoro celý svet, ale mňa nie. Tak čo, mám na nich nakydať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Acai je bobuľa. Rastie v Južnej Amerike na palmách. Nie je jedovatá (aj keď má takú jedovatú fialovú farbu) a ľudia teda acai jedia už dlhé roky. V Južnej Amerike bývajú Indiáni. Naša kultúra, hlavne alternatívne, ekologicky a ezotericky zmýšľajúci ľudia; považuje Indiánov za predobraz dokonalej spoločnosti (aj s tým koncom sveta im to skoro vyšlo, nie ako tým našim pajácom s Bibliou). A ak niečo Indiáni jedia, tak to jednoducho musí byť zdravé a v súlade s prírodou. Reklamné slogany sa píšu sami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V USA bola najlepším marketérom acai Oprah Winfrey. Oprah je celebrita s vlastnou TV stanicou, kde sa vysielajú hlavne talkshow o životnom štýle a zdraví. Oprah povedala, že acai je fajn. Keď Oprah niečo odporučí, polovica Američanov vytiahne peňaženky a ide nakupovať. Je jedno či ide o knihu, ovocie alebo cvičebné náčinie. Mnohí obchodníci to využili a bobuľky začali predávať po tonách. Magický nápis: "Recomended by Oprah", často použili aj bez povolenia. Skončili na súdoch. To však nebolo to najhoršie, čo spravili.

Ľudia sa zbláznili do zdravých jedál. Just, máme kapitalizmus, tak si myslíme, že za tie prachy sa dá kúpiť naozaj všetko. Pomaly prestávame hltať rôzne doplnky stravy. Niektorí prestali, lebo neexistuje vedecký dôkaz, že doplnky stravy nám pomáhajú (v prípade vyváženej a pestrej stravy jednoducho Celaskon nepotrebujete, zdroj: Sheldon Cooper). Iní sú vystrašení zo všetkej tej chémie, ktorej musí byť taký multivitamín plný. Aj keď si neuvedomujú, že všetko je chémia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto je na vzostupe hľadanie superovocia. Samozrejme predajcovia, by sa mohli správať zodpovedne, počkať si na vedecké štúdie a svoje peniaze a výrobné kapacity venovať ovociu, ktoré ukazuje najväčšie výhody. Alebo by si mohli začať vymýšľať nedokázané a nemožné bludy a používať pri tom cudzie slová. A prašiví americký kapitalisti (nie všetci americkí kapitalisti sú prašiví, ale títo rozhodne sú) si samozrejme vybrali druhú možnosť. Z acai spravili prípravok na chudnutie, prípravok na nabratie svalstva, liek na rakovinu, srdcové a žalúdočné problémy. Okrem toho acai zväčšuje to, čo chlapi chcú mať väčšie (a myslím tým tam dole), to, čo chcú mať väčšie ženy a samozejme aj detoxikuje organizmus. Prečo? Lebo antioxidanty a Indiáni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovák je všetkými masťami mazaný a vie od ostatných odkukať. Na acai-berry.sk predavajú výťažok z acai v tabletkách za 14 eur. To, že tvrdia, že acai je dobré na takmer každý problém ešte zvládnem. Ale v sekcii o rakovine sa píše: "Už spomínaný výskum vedeckých kapacít z USA potvrdil, že Acai Berry má skutočne schopnosť liečiť onkologických pacientov. Pri podávaní terapeutických dávok výťažkov z Acai berry pacientom trpiacim leukémiou nastala samodeštrukcia rakovinových buniek v neuveriteľných 86 percentách prípadov!" To je super. U 86% percent pacientov rakovina zmizla? Zrušme chemoterapie a ožarovania. A prečo ešte vlastne nie sú zrušené? Prečo ľuďom nedávajú acai v nemocniciach? Prečo sa drasticky neznížil počet ľudí s leukémiou? Lebo niekto si nevie nájsť originálnu štúdiu a napíše blbosť (a to dúfam, že je to chyba z nedbalosti a nie zámerná lož). Stačí si prečítať nadpis. Štúdia prebiehala in vitro, tada rakovinové bunky sa zničili, ale len v laboratórnej miske. V ľudskom tele sa to bohužiaľ zopakovať nepodarilo. Najzázračnejšia vlastnosť acai podľa acai-berry.sk je ale spomenutá hneď v úvode: "Brazílski domorodci užívajú Acai... [lebo] im dodáva energiu a zvládajú tvrdo pracovať." Jedlo, ktoré dodáva energiu? What kind of sorcery is that?
Existuje jedlo, ktoré nie je afrodiziakom? (zdroj: acai-berry.sk )

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločnosť Acaico, ktorá má asi najväčší podiel na slovenskom trhu, našťastie takéto divoké sľuby nedáva. V spote tvrdia, že acai: "spomedzi všetkého ovocia obsahuje rekordné množstvo antioxidantov". Nie najväčšie, ale rekordné. Keďže nie som dietológ spolieham sa na googlenie. A o množstve antioxidantov v rôznych potravinách sa dá nájsť mnoho. Niektoré stránky vyzerajú veľmi pochybne. Spoľahnem sa teda na vedecké štúdie. Táto štúdia porovnáva 12 druhov ovocia. Aj naše domáce hrozná a jahody majú viac antioxidantov ako bomba z pralesa. Len dúfam, že tú štúdiu nezaplatila Big farma (na jahody).

Na e-shope Acaica si môžte bobule kupiť mrazené, sušené (bio), v tégliku aj s müsli, ako kapsule (organické), šumivé tablety a nanuk. Čoskoro pravdepodobne pribudne aj káva, čokoláda a slanina s výťažkom z acai. Kilogram mrazeného acai stojí 12 eur. Koľko kíl jahôd sa za to dá kúpiť? A hrozna?

A čo sú vlastne tie antioxidanty? To vedia predsa všetci. Z reklamy na zelený čaj. Sú to super výborné látky (radšej nehovoriť chemikálie, hipisáci by to potom nekupovali), ktoré zabraňujú voľným radikálom v... no, že už nebudú voľné a ani radikálne. Voľný radikál je atóm alebo molekula s voľným elektrónom, má teda veľkú chuť spájať sa inými molekulami napríklad aj kyslíkom zo vzduchu. V tom mu bránia už spomínané antioxidanty. Môžeme to vidieť na jablku, ktoré dáme na vzduch. Začne hnednúť, teda oxidovať. Keď ale rozkrojíme pomaranč dlho sa nič nedeje. Prečo? Pomaranč obsahuje viac antioxidantov.

A ako sa volá tá zázračná látka, ktorá pomaranč chráni pred kyslíkom? Kyselina askorbová. Zdá sa vám to povedomé? Je to vitamín C. Ten je samozrejme potrebný, ale v pestrej strave ho je dostatok. Medzi ďaľšie antioxidanty patria vitamíny A a E a beta-karotén (aj keď nie všetky vitamíny sú antioxidantmi a nie všetky antioxidanty vitamínmi). Mňa osobne táto informácia úplne šokovala. Tá novodobá mantra o prospešnosti antioxidantov, ktorú do nás tlačia reklamy, takzvaní odborníci na výživu, či milovníci kávy, je to isté, čo do nás tlačili pred rokmi naše mamy: "Zjedz si svoje vitamíny!". A aj ony sa mýlili. Štúdia za štúdiou za štúdiou ukazujú, že užívanie antioxidantov nemá žiadne merateľné účinky na ľudské zdravie.

Nechcem byť na acai zlý. Je to len ovocie. A ak ľuďom chutí, nie je dôvod,aby si ho nekúpili. Žijeme v slobodnej krajine a jesť môžme, čo chceme. A áno acai je veľmi zdravé, ale tým sa neodlišuje od iných typov ovocia a zeleniny. A mnohé z nich sú lacnejšie a možno aj chutnejšie. Neexistuje však žiadne überovocie ani superzelenina. A nezáleži na tom, či ho pestujú panenské majstryne Kung Fu na vrcholoch kamčatských sopiek alebo Slovák na záhrade. Stále platí to staré klišé, že strava má byť pestrá a vyvážená a k nej patrí pravidelný pohyb. Ak to tak nerobíme, nevykúpime sa ničím.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu