Potrebuje Markíza sebareflexiu?

Autor: Ondrej Šinko | 29.7.2013 o 20:53 | (upravené 29.7.2013 o 22:26) Karma článku: 10,83 | Prečítané:  1782x

Odpoveď na otázku je jasná. Áno potrebuje. Ale o to mi až tak nejde. V tomto článku chcem reflektovať moje názory na jednu reportáž, ktorá bola odvysielana v popoludňajších novinách a hovorí o urieknutiach, kliatbach a porobeniach (osobne uprednostňujem porobenie, znie to oveľa lepšie ako prekliatie). Poďme si reflektorom na toto dielko posvietiť.

Na začiatku sa dozvieme, že kliatba je jednoduchý spôsob, ako niekomu uškodiť. Rozpráva to akýsi ujo (vraj odborník), akoby to bol fakt. Potom sa dozvieme, že červené šnúrky nám proti kliatbám nepomôžu, čo je teda aj môj názor. A dozvieme sa vec, ktorá je stokrát, možno až tisíckrát účinnejšia. Prevrátiť si slipy naopak (švom vonku). Potom nám ukážu (zrejme pre diváčky Reflexu, ale k tým neskôr) niekoľko záberov na mužské medzinožia, pričom títo muži majú dokonca slipy správne.

Slipy naopak pomáhajú proti urieknutiu. Odkiaľ to pán odborník má? Je to nejaká stará tibetská tradícia? Predávali si naše babičky túto múdrosť po celé stáročia? Pošepkal mu to nejaký boh? Je zázračné mormonské prádlo vyrábané so švom navrchu? Bol raz pán odborník v núdzi, nemal už žiadne čisté slipy, podľa starého triku si jedny špinavé pretočil (profíci takto vydržia aj štyri dni) a zrazu sa mu začalo vo všetkom dariť? Alebo si to vymyslel? Ale môže si toto niekto vôbec vymyslieť? Predsa, keď vymýšľam nejakú ezoterickú pochabosť, tak sa snažím byť tajomný, starobylo múdry, kvantovo uvedomelý a podivne komplikovaný. A hovorím o zázračných šutroch, rezonančných membránach a anjeloch, nie o spodnom prádle.

Reportáž pokračuje ďalej. Sme vyzvaní aby sme pozerali druhú časť reportáže v Reflexe (preto všetky tie hlúpe slovné hračky s reflektormi na začiatku). Tam sa okrem iného dozvieme, že existuje istá fáma. Tá hovorí, že voda má očistný účinok. No a náš pán odborník nám povie, že tá fáma je prekvapujúco pravdivá. Čo je asi najmenej absurdné na celej veci.

Čo je ale absurdné najviac? Nie sú to čarovné karty ani slipy. Je to to, že v celej reportáži sa o kliatbach hovorí ako o fakte. Nie je tam nikto, čo by povedal, že o účinnosti prekliatí neexistujú žiadne dôkazy. Žiaden psychológ tam nepovie, že ľuďom sa niekedy nedarí a svoj neúspech kladú na nadprirodzeno, a že existujú choboti, ktorí to hodlajú zneužiť. Už keď sa chce človek len tváriť, že robí žurnalistiku, tak dá rovnaký priestor dvom stranám. Správne by sa to malo robiť tak, že väčší priestor dajú strane, ktorá má pravdu (pekný podcast BBC na tému vyváženosť správ a veda je tu), Markíza to robí úplne naopak.

Áno, rozumiem, že reportáž v novinách bola len upútavkou na Reflex. A Reflex pozerajú tetky, ktoré chcú ezoterizmus, silný príbeh matky postihnutého chlapca a dôležité informácie o Dare a Rytmovi. A markíza si môže vysielať, čo chce. Ale dávať takúto figovinu do novín je jednoducho neskutočne zlá žurnalistika a Markíza tým stráca aj tie zbytky dôveryhodnosti, ktoré jej ostali.

Plynie z toho však aspoň ponaučenie. Milé dámy, ak pri istých momentoch zistíte, že vaša láska nosí slipy naopak, utečte. V tom lepšom prípade to bude len špinavé prasa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?