reklama

Česko-Slovenská Filmová Debilina 2: Fontána pre Zuzanu 3

Pozerám zlé filmy, lebo sa nemám rád a potom o nich píšem zlé vtipy, lebo nemám rád vás. Dnešný film je lepší, ako keď vás niekto drží pod vodou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ale predtým ako začnem. V tejto rubrike budem sledovať 15 najhoršie hodnotených českých a 10 najhoršie hodnotených slovenských filmov na webe csfd.cz. Poradie sa samozrejme môže meniť, preto sa budem držať rebríčku zo začiatku experimentu. Cieľom je zistiť, či sú tieto filmy naozaj také debiliny (čím kopírujem IHE a jeho Search for the Worst).

CSFD skóre: 16%

Videjko som dal naschvál v angličtine, pretože A Fountain for Susan bol prvý slovenský film natočený v angličtine. Veľká koprodukcia, natáčanie v Afrike, taliansky herec... Režisér Dušan Rapoš sa očividne snažil preraziť na celosvetovej scéne. Kto by bol povedal, že tretie pokračovanie muzikálu zo sídliska, ktoré využíva najväčšie hviezdy slovenskej popmusic, nebude mať v zahraničí veľký úspech? Nuž, asi každý, kto nebol v 90. rokoch na drogách. A tých ľudí asi toľko nebolo, keďže niekto tento film financoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Fontána pre Zuzanu 3)

Ale najskôr k príbehu, lebo aj ten tu nejaký je. Ibrahim Maiga, v úlohe Ibrahima Maigu, je hviezdou slovenskej hudobnej scény. A je čierny. Ibi si užíva život, ženy a spev. Keď tu zrazu príde správa od jeho otca, náčelníka africkej dediny. Ibi sa má vrátiť domov a zobrať si v detstve dohodnutú manželku. Uvidí aspoň svoje dve matky, keďže sa u nich praktizuje polygamia. Ale Ibimu sa ženiť nechce, on chce predsa hrať so svojou úspešnou kapelou a napĺňať kulturáky od Michaloviec až po Stupavu. Ale ako sa vyhnúť dohodnutému sobášu v kultúre, kde sa praktizuje polygamia? Stačí predsa všetkých presvedčiť, že už jednu ženu má. Na tejto nepriesteľnej logike, je potom celý film založený. Do deja vchádza Zuzana. Tá Zuzana, pre ktorú je fontána. A pretože nemá nič iné na robote, ide do Afriky predstierať, že je Ibiho manželkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ibiho rodná osada má niekoľko dôležitých postáv. Nene je už od detstva Ibiho snúbenicou a je čierna. Čučo a Bambule sú zlaté ňuňu siroty a sú čierne. Marián Labuda je taliansky sochár, ktorý učí ženy robiť z kameňa sochy, na ktorých symbolike by si Freud zgustol. Lebo vyzerajú ako penisy, veľké čierne penisy. Na týchto sochách funguje celá ekonomika dediny. Náčelník je Ibiho otec a je čierny. A potom je tu Michal, ktorého hrá Talian a je to reportér. 

Ibi so Zuzanou sa vydávajú hľadať dedinu a zároveň Nene s Michalom a deťmi idú hľadať Ibiho a Zuzanu na letisko. Dokonca sa tieto dve skupiny aj stretnú, ale navzájom sa nespoznajú. Michal sa ale medzitým zasneným pohľadom zamiluje do Zuzany, ktorú Ibi predstaví ako svoju sestru. A ona je pritom biela, tak je to humorné. Potom idú všetci naspäť do dediny a tam sa stretnú znova. Ale trvá to dlho a nie je to veľmi zábavné. Medzitým sa Zuza zamiluje do Michala a tiež jeho smerom pošle nejaké tie zasnené pohľady. A zasnené pohľady vlastne tvoria 90% ich vzťahu, zvyšok tvoria flashbacky k zasneným pohľadom. Ibi sa zamiluje do Nene a v strede filmu si ju vezme za ženu. Lebo dohodnuté manželstvá sú fajn.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Fotána pre Zuzanu 3)

Človek by si myslel, že po svadbe bude môcť Zuza povedať Michalovi pravdu o svojom vzťahu s Ibim. Ale to by tento film musel dávať zmysel. A hlavne, 20 minút pred koncom sa hlavné postavy romantického filmu musia rozhádať. To vie aj Rapoš. A tak sa Zuza urazí na Michala, pretože Michal nechce chodiť s vydatou ženou. A potom Michal privedie vodu do fontány, Zuza daruje krv chorej Čuču a všetko sa na dobré obráti. Michal a Zuza tvoria pár, adoptujú si dve siroty a jedno decko sa im ešte aj narodí. 

Predstaviteľ Michala je Talian, je pekný a vie sa zasnene pozerať. Inak je jeho postava ale neuveriteľne nudná. Vejmělková hrá Zuzanu tak ako predtým, lenže teraz už má trochu viac rokov a tak nie je dôvodom sa na film pozerať. Labuda tu hrá ten typ veselého strýka, ktorý vždy povie niečo vtipné a zároveň múdre. Ale on nikdy nič vtipné ani múdre nepovie. A vlastne, dialógy sú tu celé zle. Sú tu pseudofilozofické rozhovory o úlohe ženy v spoločnosti, či dohodnutých manželstvách. A potom metafory. Zlé, komplikované metafory. Lebo môžete ženskej povedať, že niekde nepatrí alebo, že kedysi bohovia obdivovali krásu baobabov, ale baobaby na to boli príliš hrdé a tak im bohovia začali závidieť a tak baobaby vytrhli z koreňov a postavili ich naopak a až potom boli bohovia spokojní a tým som chcel povedať, moja láska, že si ako baobab, akože vytrhnutá z koreňov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zlé dialógy, zápletka postavená na nedorozumení, ktoré by sa dalo ihneď vysvetliť, drevení herci a nepodarené pokusy o vtip. To sú typické znaky tradičnej zlej romantickej komédie. Ale La Fontana Africana nie je tradičnou zlou romantickou komédiou. Ibrahim Maiga, milí moji, Ibrahim Maiga je čisté nefiltrované zlo. Melódia jednej z najhorších slovenských piesní, Sedí bača pri ohníčku, je tu jednou z hlavných hudobných tém. A ak ste čakali Ibiho debilný prízvuk, tak dostanete Kramára, ktorý sa snaží napodobniť Ibiho debilný prízvuk. Pretože Kramár tu robil postsynchróny. Boha, veď Maiga daboval Sméagola na Rádiu Slovensko, tak ho aspoň nechajte rozprávať vo filme, v ktorom hrá. Ale ani to nie je najväčší problém s Ibim.

Obrázok blogu
(zdroj: Fontána pre Zuzanu 3)

Keď som bol ešte malý fagan chodila v televízii nejaká relácia, možno to moderoval Pročko, možno Rozboril. A raz sa tam jeden dedko zdôveril s tým, že ešte nikdy nevidel černocha. Ale čo by televízia nespravila pre starého, tak k nemu dopratali Ibiho Maigu. A dedo bol šťastný. A v 90. rokoch boli Slováci ako ten dedo. Ešte nikdy sme nevideli černocha a tak k nám dopratali Maigu. Viem, že to nepramenilo z nenávisti, ale zo zvedavosti. Pozrite, černoch v slovenskom kroji! Pozrite, černoch vraví po slovensky! Pozrite, černoch, ktorý má prezývku Vápno! Pozrite, černoch! Každý absolvent nejakej tej ľavicovejšie založenej americkej vysokej školy, by pri Fontáne kričal jedno slovo. Rasizmus! A ja toto slovo nechcem používať príliš, ale FPZ mi v mnohých smeroch viac pripomína freakshow ako film. A potom sú tu tieto dialógy.

- [zachránená Čuču Zuzane] To sem ráda, žes mi dala svou krev. Možná teď budu taky bílá.

- [Zuza Čuču] Miluji tě i proto, že mi pripomínaš čokoládu.

To je prinajmenšom veľmi čudné. Ešteže sme sa ako spoločnosť vyvinuli a dnes by sa nič také nestalo.

FUCK

V porovnaní s čiernym bačom je zvyšok hudby stráviteľný, aj keď neuveriteľne presladený. Film nie je natočený zle, snaží sa využívať exotické priestory, ale je to tak trochu nuda. Lebo zasnené pohľady. Nemám šajnu, či sú kostýmy domorodcov autentické a ako sa vydarili. Ale Ibi nosí čiapku afrického štýlu, na ktorej je nápis Africa. Takže mám taký pocit, že kostýmy sa kupovali v giftshope na letisku.

Obrázok blogu
(zdroj: Fontána pre Zuzanu 3)

VERDIKT: Strašne strašný film

Viem, že nevyzerám ako cieľová skupina pre tento film. Ale ak mi pustíte Diabol nosí Pradu alebo iný chick-flick, ktorý dáva zmysel, tak ho od hnevu nevypnem. Fontána však berie všetky klišé romantickej komédie, zle ich spracuje a navyše k tomu pridáva znepokojujúci pohľad na iné rasy. Vtipné to nie je, romantickosť je umelá a hudba, ak aj za niečo niekedy stála, je teraz prefláknutá. Obdivovať sa dajú iba gule ľudí, ktorí na toto vybrali peniaze od investorov. Spraviť pokračovanie sídliskového muzikálu v Afrike je naozaj zvláštny posun série. Škoda, že sa nedá pozerať. A ani dve pivá vám pri tom nepomôžu.

Nabudúce: Nexus 2.431

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu