reklama

S komiksovými filmami na večné časy a nikdy inak?

Tento rok šli do kín 4 komiksové adaptácie. Budúci rok ich bude až 6. Asi. Presýti sa nimi filmový trh a diváci? Ja si myslím, že komiksové filmy (ďalej komfilmy, lebo som lenivý to písať) tak skoro nepadnú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Mnoho ľudí prirovnáva komfilmy k westernom. Aj tie mali svoje zlaté časy. Vznikli mnohé priemerné a podpriemerné filmy, na ktoré sa zabudlo. Ale z tejto doby sa zachovalo 7 statočných či Dobrý, zlý a škaredý a niekoľko iných majstrštichov. Časom však záujem klesol. Teraz sa do kín dostane tak jeden western za rok. A v niektorých rokoch to bohužiaľ zahŕňa aj mimozemšťanov alebo parou poháňaných robopavúkov.

Najskôr sa ale pozrime, prečo sú komfilmy úspešné teraz. Filmové štúdiá sa v poslednej dobe boja originálnych námetov. Filmy sú pokračovaniami a predkračovaniami, alebo sú založené na už existujúcej značke (kniha, spoločenská/počítačová hra, sociálna sieť atď.). Komiksy sú veľkou zásobárňou postáv, ktoré sa stali ikonami. A fanúšikovia originálnych komiksov sa často ukážu aj v kine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však pravda, že komiksový trh na tom nie je najlepšie. Pravidelných čitateľov je oproti 90. rokom málo a kiná by ste nimi nenaplnili. Ale práve mládež 90. rokov sa stala skupinou, na ktorú platí nostalgia. Pridáva sa k tomu aj moderné predlžovanie detstva. Nie je nič výnimočné, že dvadsiatnici sa hrajú PC hry, LARP-ujú (behajú po horách s mečmi) a sledujú Cartoon Network a dokonca aj My Little Pony. Pre štúdiá ideálny trh.

A keď komfilmy prvý raz strácali ťah (v dobe tretieho Spider-mana a X-Menov) dostal Marvel geniálny nápad. Vlastne ho nedostal, ale prebral z komiksov. Väčšina komiksov sa odohráva v takzvaných zdieľaných univerzách. Postavy z rôznych titulov sa teda môžu stretávať, tvoriť tímy a reagovať na veľké udalosti. To nie je až taká novinka, veď to robili aj mnohí spisovatelia a niečo podobné sa dá nájsť už v artušovských legendách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to komiksom pomáha? Predstavte si, že pravidelne čítate napríklad komiksy o Batmanovi. V jednom dieli sa Batman stretne napríklad s Aquamanom. A ak sa chcete dozvedieť celý príbeh, musíte si prečítať aj komiks zo série o Aquamanovi. Ten sa vám z nevysvetliteľných dôvodov zapáči a Aquamana začnete čítať pravidelne. Komiksy si takto medzi sebou robia efektívnu reklamu a komiksov sa predá viac, pretože čitatelia sa chcú dozvedieť celý príbeh.

Ale má to aj svoje negatíva. Komiksy sú pre nových čitateľov neprehľadné a zmätočné. Každý mesiac vychádzajú desiatky nových čísel. A mnohé komiksy nefungujú dobre ako samostatné diela. Tu majú filmy výhodu. V dvoch filmoch za rok, ktoré robí Marvel, sa orientovať dá. A väčšina z nich celkom dobre funguje aj ako samostatné diela. Novoprišelcov filmová kontinuita neodstraší a starým fanúšikom dáva dôvod minúť v kine viac. Aj keď je pravda, že druhí Avengeri už budovali náväznosť na niekoľko filmov dopredu a trochu zmiatli aj tých najzarytejších fanúšikov (tých, čo videli oboch Thorov aj Hulka). Takáto taktika by pred pár rokmi možno nefungovala. Ale dnes je doba streamovacích služieb ako Netflix a Hulu. A to je ideálny priestor pre seriály a epizodické filmy. Čo ste nevideli v kine, si jednoducho pozriete doma, najlepšie vo forme maratónu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netvrdím, že 6 filmov za rok bude naveky štandardom a o pár rokov sa ten počet možno zníži. Ale filmové štúdiá majú rozhodne dostatok komiksového materiálu. Treba si uvedomiť, že Batman už existuje 75 rokov, takže príbehov má dostatok. Aj keď v niektorých sa premieňa na kotúčovú pílu a to by sa do filmov asi nehodilo. A nie je tu len veľká kvantita, ale aj rôznorodosť. Aj klasické superhrdinské komiksy majú svoje podžánre. Vidieť sa to dá aj na filmoch. Thor je epická fantasy, Captain America: Winter Soldier je špionážny triler a Ant-Man bol v podstate obyčajnou komédiou. A podľa komiksov môžete pokojne spraviť aj stredoškolskú drámu, vyvražďovací trhák alebo film noir.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je síce pravda že Avangers 2 už neboli takým trhákom ako jednotka. A Ant-Man až tak veľa nezarobil (ale bol pomerne lacný). Marvelovské filmy už ale nepotrebujú prekvapivé hity. Stačí im, aby si udržali svoju základňu a pravidelne im poskytovali nový obsah. Podobne to už robí aj Fox s X-Menmi a časom sa do tohto štádia možno dostane aj Warner s adaptáciami od DC Comics. Papierové komiksy budú pritom používané ako inkubátor nápadov, z ktorých najlepšie sa dostanú na obrazovku. Verím, že takýto model môže vydržať desiatky rokov.

V najhoršom prípade (pre komfilmy) sa stane, že Justice League nebude mať úspech a Warneri od komfilmov upustia, niekedy po Infinity War utíchne aj záujem o Avengerov a všetky pridružené postavy, a FOX dá dohromady X-Menov s novorebootovanou Fantastickou štvorkou, čím zničí oba tímy. Ale aj tak sa môžu prekvapivo v kinách objaviť filmy podľa nezávislých komiksov. Veď tento rok to spravil Kingsman. Film, ktorý vôbec nie je o superhrdinoch. Lebo nie všetky komiksy (alebo grafické romány, alebo knihy s obrázkami a textom) sú o superhrdinoch.

A to je najväčší problém s prorokovaním smrti žánru komiksových filmov. Komiksový film nie je žáner, rovnako ako nie je žánrom knižný film. Sťažuje sa niekto na to, že máme priveľa filmov podľa kníh? Filmové štúdiá hľadajú dobré príbehy a silné značky, lebo originálne príbehy sa predávajú ťažko. Trvalo im síce dlho, kým tieto veci začali hľadať v komiksoch, ale teraz tak skoro neprestanú.

Článok bol vydaný aj na webe comicbox, ktorý sa zaoberá komiksami, filmami a ich prienikom.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu