reklama

Slová, ktoré by sa slovenčine hodili, druhá várka

V niektorých jazykoch nemajú slovo pre modrú farbu. Pre modrú majú rovnaké slovo ako pre zelenú. A kvôli tomu je pre nich ťažké rozoznať modrú od zelenej, Ak pre niečo máme slovo, stane sa to reálnejším. Švédi majú slovo gråtrunka, ktoré znamená plakať a masturbovať zároveň. Môj život sa zmenil, keď som to zistil. Ak vám teraz nedochádza, že Slovensko potrebuje nové slová, ktoré opisujú divne špecifické veci, tak mi vháňate slzy do očí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Predkračovanie:  Dnešné filmové štúdiá majú málo originálnych nápadov. Často zoberú úspešný film, natočia ho odznova s pár zmenami a prihodia k jeho názvu číslo 2 (ehm). Ale niekedy sa dej druhého filmu odohráva ešte pred prvým a tak vznikne predkračovanie. Samozrejme Amíci majú slovo prequel, ale ja som hrdý Slovák a nenechám sa asimilovať cudzou kultúrou.

Je ale škoda, že predkračovania väčšinou nekončia dobre, však Star Wars, Prometheus, X-Men Origins: Wolverine, Indiana Jones a chrám skazy a Hobit?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekrad: Prekrad sa tvári ako akt tvorivej činnosti, ale v skutočnosti je to len plagiát. Originál je v tomto prípade v inom jazyku a vďaka tomu je v krajine prekradateľa neznámy. Príchodom internetu sa rady prekradateľov značne rozšírili (nemenovaní českí bratia, ktorých videá sú celkom virálne), ale ich výskyt sme mohli zaznamenať aj v minulosti. Vážne Televarieté? Vědecký ústav pro výzkum chúze? Čo mi to len pripomína?

Torturista: Stáva sa, že vás niekto pozve na túru a ten niekto, nazvime ho Jozef, má pritom omnoho lepšiu kondičku ako vy. Základná ľudská slušnosť by Jozefovi diktovala, aby svoje tempo znížil a tak zabezpečil obojstrannú spokojnosť. Torturista to ale samozrejme neurobí, pretože jeho zámerom je absolútne zničenie celého spoločenstva po psychickej aj fyzickej stránke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi mučiace nástroje patrí: odopieranie prestávok ("To sa zasedíte a potom už vôbec nebudete vládať"), pohľad plný opovrhnutia, nabádanie na splnenie nezmyselných cieľov ("Tie časy na značkách robia pre nemeckých dôchodcov, my to musíme stihnúť za polovicu."), odmietanie využitia technických prostriedkov("Lanovky tu postavili pre českých invalidov, z okna sa pozerať môžem aj doma") a dezinformácie, ktorých účelom je vyvolať sklamanie ("Už sme skoro tam, to je hneď za tým kopcom", ale za tým kopcom to nie je, za tým kopcom je ďalšie stúpanie a ty to vieš Jozef, lebo si tu už bol...).

Langusty: Langusta je amatérsky linguista, ktorý si všimol, že niektoré slová si sú podobné. Tou podobnosťou potom potvrdzujú svoje teórie hypotézy výplody mysle bludy.Ľudia by nemali jesť, lebo jedlo a jed sa podobajú, a otrava a potrava sa podobajú. Aspoň to tvrdí tento zmrd sprostý všivý. To sa ale podozrivo podobá na smrť z podvýživy. Náhoda? Áno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale najlepšie langusty môžete nájsť na vedy.sk, kde vďaka podobnosti slov zistili, že starí Slováci sú najpokročilejšou rasou, ktorá prišla z Asgardu. A že vikingskí bohovia boli tiež Slováci a Thor sa tak volá, lebo sa nerád umýval. A bohyňa Freya sa vlastne volala Fréza, to len tí Vikingovia písali na podradných neslovenských QWERTY klávesniciach (QWERTZ MASTER RACE).

Mamistra: Mamistra je vysokoškolský titul, ktorý môže žena dostať napr. na prestížnej University of Google, ale aj na slovenskej Vysokej škole aplikovanej cyanoequológie. Prvou podmienkou na zisk titulu je akt pôrodu dieťaťa študentkou. Žiadny ďalší krok už nie je potrebný, mama predsa vie, čo je pre dieťa najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohí by mohli namietať, že dvojite zaslepené štúdie sú lepším zdrojom informácií ako materinský inštinkt ženy. Hlavne ak sa tento materinský inštinkt aplikuje na dietológiu, všeobecnú a špecializovanú medicínu, imunológiu, psychológiu, chémiu a (u mamistier, ktoré čítali Deepaka Chopru) kvantovú fyziku. Takéto námietky môžu mať ale len muži, ktorí to nikdy nepochopia, pretože im nikdy nič z medzinožia nevyliezlo.

Hlbokoškolák: Hlbokoškolátstvo sa rozvíja u detí s nástupom na strednú školu, často ale prechádza aj do dospelosti. Hlbokoškolák opúšťa zjednodušené naivné videnie sveta, ktoré si vytvoril v detstve. Začína si uvedomovať hlboké pravdy o vesmíre, ktoré sú len o trochu menej zjednodušené a naivné ("Ako môže mať niekto trvalú, keď tu nie sme navždy?", "Ľudia sú vírusom Zeme a globálne otepľovanie je horúčkou"). Obľúbenými témami sú korporácie, vojna a mier, nedokonalosť demokracie, životné prostredie.

Tieto príznaky sú zhoršené čítaním Orwella a Coelha a šíria sa hlavne Facebookom. Šírenie je zabezpečené výrokmi s obrázkami Gándhiho alebo Marilyn Monroe (výnimočne sa stáva, že to aj tí ľudia povedali), niekde sa použijú aj fotky prírody. Najvtipnejšie sú potom videá, ktoré kritizujú našu prílišnú závislosť na technológii a sociálnych sieťach. Tieto videá sú potom šírené pomocou technológií na sociálnych sieťach a majú milióny prezretí, lebo nič nie je hlbšie ako irónia, ktorú to vytvára (príklady tu, tu a tu).

Úvodné foto z Flickru Caleba Roenigka.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu